Sllovenia e para, Maqedonia e fundit për sa i përket pagave mesatare

Autori

Autori

Portali Tetova

March 26, 2024, 09:03

Paga mesatare në janar 2024 në Slloveni ishte 1,477 euro, ndërsa në Maqedoni ishte 643 euro. Në vendin e dytë është Kroacia me 1239 euro, në vendin e tretë është Mali i Zi me 819 euro dhe me dy euro më pak është Serbia, e cila është në vendin e katërt me pagë mesatare neto prej 817.7 euro. Paga mesatare në Bosnje dhe Hercegovinë është 679 euro.

Paga mesatare (bruto) e llogaritur për janarin 2024 në Serbi është 132,372 dinarë, ndërsa paga mesatare pa taksa dhe kontribute (neto) është 95,836 dinarë (817.7 euro sipas kursit mesatar të këmbimit të SBK më 25 mars 2024), tha Enti i Statistikave të Republikës.

Krahasuar me janarin 2023, paga mesatare neto e llogaritur për janarin 2024 është nominalisht më e lartë me 15.8 për qind dhe në fakt është më e lartë për 8.8%.

Paga mesatare bruto në Slloveni për janar 2024 është 2,317.82 euro. Është më e ulët se paga për muajin e kaluar – nominalisht 1,3%, dhe reale për 0,7%. Paga mesatare neto është 1,477.34 euro dhe është nominalisht më e ulët se paga për dhjetor 2023 për 3.4%, dhe reale për 2.8%.

Paga mesatare mujore neto e paguar për një punonjës në Kroaci për janar 2024 është 1,239 euro, një rritje nominale prej katër për qind dhe një rritje reale prej 4.4% që nga dhjetori 2023.

Paga mesatare (bruto) në janar 2024 në Mal të Zi është 1024 euro, ndërsa paga mesatare pa taksa dhe kontribute (neto) është 819 euro.

Paga mesatare mujore neto e paguar për një punonjës në Bosnje dhe Hercegovinë në janar është 1,328 marka të konvertueshme (679 euro) dhe është nominalisht më e lartë me 2.4% dhe reale me 2.2% krahasuar me muajin e kaluar. Paga mesatare mujore bruto e një punonjësi në Bosnjë dhe Hercegovinë për muajin janar është 2052 marka të konvertueshme, që tregon një rritje nominale prej 2.4% dhe paga mesatare reale është 2.2% më e lartë se dhjetori i vitit të kaluar.

Paga mesatare mujore neto e paguar për një të punësuar në Maqedoni në janar 2024 është 39.542 denarë (643 euro), që është 16,5% më shumë se në janar 2023, thuhet në njoftimin e Entit Shtetëror për Statistikë. Rritja është pasojë e rritjes së pagës mesatare mujore neto të punonjësve në sektorët e mëposhtëm: Administratë publike, mbrojtje, sigurime shoqërore të detyrueshme – 27.8%, ujësjellës kanalizime, menaxhim mbetjesh dhe rehabilitim – 19.2% dhe Bujqësi, pylltari dhe peshkimi – 19,1%.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA