Lajme

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, do të fitonim jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin

Autori

Autori

Portali Tetova

June 19, 2024, 08:06

“Nëse zgjedhjet e parakohshme mbahen në tri komuna, ato duhet të jenë në muajin nëntor-dhjetor të këtij viti. Zgjedhjet e rregullta janë shtator ose tetor të vitit të ardhshëm. Dhe nëse e keni parasysh se për 10-11 muaj duhet të bëhen dy zgjedhje në tri komuna, mendoj se është vetëm shpenzim për shtetin dhe nuk arrijmë asgjë”, tha Arben Taravari, kryetar i Aleancës për Shqiptarët (ASH ) dhe ministri në ardhje të Shëndetësisë në intervistë në “Top Tema” në Tv Telma.

“Nëse njerëzit për 11 muaj dalin të votojnë për kryetar komune në Aerodrom, në Saraj, në Gostivar, mendoj se do të bëjmë vetëm shpenzime. Prandaj i dhamë propozimin.

Nëse do të ishte për më shumë se gjysmën e mandatit, absolutisht duhet të votohet, por është çështje e një periudhe të shkurtër për të zgjedhur një kryetar të ri dhe pastaj për të shkuar sërish në zgjedhje të rregullta lokale. Shpresoj se do të kemi mbështetje edhe nga grupet e tjera parlamentare.

Mendoj se ka një disponim në LSDM dhe në VMRO-DPMNE, aktualisht janë bisedime me BDI-në. Shpresoj se do të kemi mbështetje edhe nga ata”, tha Taravari.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje
oltagixhari_337386966_239807778411051_2133615743797028751_n
Olta përplaset ashpër me ndjekësit: Nuk e trajtoj veten si lopë
geergerg
Taravari: Ka para, lista pozitive e ilaçeve do të promovohet pasi të zgjidhet Bordi Drejtues i Fondit Shëndetësor

DIASPORA