Të punësuarit në “Pyjet e Maqedonisë” në grevë, janë dy muaj pa rroga

Autori

Autori

Portali Tetova

March 7, 2024, 01:03

Rreth 2000 punonjës të ndërmarrjes publike shtetërore “Pyjet e Maqedonisë” sot kanë hyrë në grevë të përgjithshme në 30 filialet në mbarë vendin për shkak të papagimit të pagave dhe shtesave tjera.

Ata akuzojnë se edhe pse u është premtuar se do t’i marrin paratë e fituara, menaxhmenti i kompanisë nuk e ka përmbushur. Ata kërkojnë pagesën e pagës së janarit dhe shkurtit, afati i së cilës është data 15 mars, si dhe pagesa e të gjitha shtesave nga puna.

“Greva është e organizuar në bazë të pagës së janarit të papaguar, ajo e shkurtit është tashmë në prag, po ashtu kemi një shtesë në terren të papaguar për një vit dhe greva do të zgjasë deri në plotësimin e kërkesave tona. Edhe pse është diskutuar në një farë mënyre, kemi pasur tentativa me drejtorin e përgjithshëm dhe na është premtuar se këto kërkesa do të realizohen, por deri më sot asgjë nuk është realizuar, të paktën deri në këtë moment”, tha Bobi Kukunoski, përfaqësues sindikal i “Pyjeve të Maqedonisë” në Prilep.

Sindikata para disa ditësh theksoi se në periudhë parazgjedhore kërkohet punësimi i 400 personave të rinj, ndërsa pjesa tjetër e të punësuarve nuk kanë të ardhura të rregullta.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA