Maqedoni

VLEN: Shefik Bajrami nxjerr nga shtabi i SPB policët e deleguar

Autori

Autori

Portali Tetova

April 24, 2024, 02:04

Shefik Bajrimi, shef i Sektorit të Punëve të Brendshme në Tetovë ka nxjerrë nga shtabi i përgjithshëm i SPB-Tetovë të punësuarin e Ministrisë së Punëve të Brendshme, i cili është urdhëruar me shkresë nga Ministria e Punëve të Brendshme që të jetë pjesë e shtabit të SPB-Tetovë për tu kujdesur për sigurin e procesit zgjedhor dhe për të monitoruar punën e këtij sektori, kanë njoftuar nga koalicioni VLEN në pres konferencë. Edhe pse sipas Marrëveshjes së “Përzhinës” për formimin e Qeverisë, zgjedhjet organizohen në koordinim mes partive të pushtetit dhe të opozitës, shefi i SPB-Tetovë nuk e respekton këtë, thonë nga VLEN.

“Shefi i Sektori të Punëve të Brendshme Shefik Bajrami vazhdon të punojë në mënyrë të kundërligjshme. Edhe pse sipas Marrëveshjes së “Përzhinës” për formimin e Qeverisë, zgjedhjet organizohen në koordinim mes partive të pushtetit dhe të opozitës, shefi i SPB-Tetovë nuk e respekton këtë, e shkel ligjin për organizimin e zgjedhjeve dhe refuzon çdo urdhëres të ministrit të punëve të brendshme.

Ai sot ka nxjerrë nga shtabi i përgjithshëm i SPB-Tetovë të punësuarin e Ministrisë së Punëve të Brendshme, i cili është urdhëruar me shkresë nga Ministria e Punëve të Brendshme që të jetë pjesë e shtabit të SPB-Tetovë për tu kujdesur për sigurin e procesit zgjedhor dhe për të monitoruar punën e këtij sektori”, thonë nga VLEN.

“Pasi polici i udhëruar nga Ministri është paraqitur në shtab të SPB-Tetovë, Shefik Bajrami i ka marrë shkresat e ministrit, e ka fotografuar atë, më pas ka biseduar në telefon me një person, nga i cili ka marrë urdhër që të gjithë ata polic që nuk janë të kontrolluar nga BDI të largohen nga shtabi. Atëher Shefik Bajrami i është drejtuar policit me fjalët se duhet urgjentisht të dalë nga zyra e shtabit, pasi nuk është i dëshiruar të jetë aty. I bëjmë thirrje ministrit të Punëve të Brendshme, që urgjentisht të marrë masa ndaj Shefik Bajramit dhe Sektorit të Punëve të Brendshme në Tetovë si dhe të veprojë urgjentisht që në Tteovë dhe në njesinë e gjashtë zgjedhore në bazë të kompetencave ligjore si ministri por edhe në baz të ligjit për organizimin e zgjedhjeve, që të ketë proces sa më demokratik dhe korrekt. Nëse ministri nuk vepron, atëherë do të nënkuptohet se edhe ai është bashkëpunëtor në këto veprimeve. Nëse sjelljat e këtilla të Shefik Bajramit dhe BDI-së vazhdojnë edhe më tej, atëherë ne do i shqyrtrojmë ata dhe do të sjellim vendim se si do të veprojmë. Nga ana tjetër, ftojmë të gjithë organizatat ndërkolmbëtare që janë të akredituara për monitorimin e zgjedhjeve, siç është edhe OSBE/ODIHR q[ të fokusohen në Tetovë dhe në gjthë njesinë e gjashtë zgjedhore, e të ndjekin nga afër zhvillimin e procesit zgjedhor”, reagojnë nga VLEN.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA