Xhaferi: Korridori 8 paraqet një lidhje të rëndësishme ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe vendeve fqinje dhe Evropës

Autori

Autori

Portali Tetova

March 1, 2024, 01:03

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot në Gostivar ka inspektuar punimet e ndërtimit të aksit Gostivar-Bukojçan, pjesë e projektit të Korridorit 8.

Ndërtimi i kësaj autostrade moderne Tetovë-Gostivar, Gostivar-Bukojçan, Trebenishtë-Strugë-Qafë Thanë, është një projekt i madh infrastrukturor, me të cilin Qeveria përmbush një përcaktim të madh strategjik, nga i cili do të përfitojnë para së gjithash qytetarët, kompanitë, por edhe gjithë ekonomia. Gjatë vizitës, Kryeministri Xhaferi theksoi se pret që ky projekt të jetë përfunduar deri në fund të vitit 2027.

“Që sot e tutje, qytetarët do të mund ti shohin konkretisht aktivitetet e zbatimit të projektit. Kontraktori nuk është i panjohur, duke pasur parasysh që projekte të tilla kanë realizuar në rajon, kjo është një konfirmim se këtu do të përfundojnë punën në kohë dhe me cilësi të lartë. Si Qeveri, ne do të sigurojmë parakushte që punët të zhvillohen pa pengesa. Mendoj se të gjithë kemi pasur mundësinë të lëvizim në rrugët që ata kanë ndërtuar deri tani. Në këtë kontekst, nuk kam asnjë dyshim për cilësinë dhe kapacitetin e tyre për të bërë më të mirën. Projekti përfshin aksin Tetovë-Gostivar-Kërçovë, Trebenishtë- Qafë Thanë. Nga ana shqiptare tashmë po punohet aksi nga Elbasani deri në kufi, kështu që projekti i Korridorit 8 është një lidhje midis Adriatikut dhe Detit të Zi, gjë që e bën këtë Korridor të një rëndësie të veçantë”, tha Kryeministri Xhaferi.

Kryeministri theksoi se paralelisht me ndërtimin e këtij seksioni, punohet edhe në Korridorin 10D, i cili shtrihet përgjatë relacionit Gradsko-Prilep-Manastir.

Kryetari i Qeverisë, Xhaferi, sot do të inspektojë edhe punimet ndërtimore në rrugën Zdunjë-Debresh, e cila është me rëndësi të madhe për popullatën vendase. Me rikonstruksionin e kësaj rruge lokale, do të përmirësohet ndjeshëm ndërlidhja e trafikut me qytetin dhe pjesën perëndimore të komunës

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA