728 x 94

Xhaferi vizitoi shkollën e Çashkës: Së shpejti shkollë e re dhe do të mësohet në gjuhën shqipe

Autori

Autori

Portali Tetova

March 20, 2024, 06:03

Kryeministri talat Xhaferi sot vizotoi shkollën e Çashkës ku premtoi se vitin tjetër do të ketë shkollë te re dhe do të mësohet në gjuhën shqipe.

“Më vjen mirë që në vendngjarje mund të shoh që procesi edukativo-arsimor rrjedh në kontekst të asaj që ishte marrëveshje për tejkalim të mospajtimeve rreth procesit edukativo-arsimor. Dhe siç e dini, nxënësit që mësojnë në gjuhën shqipe do të vazhdojnë të mësojnë deri në fund të vitit në këtë objekt, në rrjedhë janë procedurat për realizimin e vendimit të Qeverisë për themelim të subjektit të ri të shkollës së re në të cilën do të mësohet në gjuhën shqipe. Nxënësit nga viti i ardhshëm shkollor që mësojnë në gjuhën shqipe do të transferohen në objektin e ri.”, – deklaroi kryeministri, Talat Xhaferi.

Me objektin e ri plotësohet obligimi kushtetues që fëmijët të mësojnë në gjuhën amtare, theksoi ministri i Arsimit, Jeton Shaqiri.

“Fëmijët të cilët janë në këtë shkollë që mësojnë në gjuhën shqipe janë nga zona të ndryshme, janë nga rrethe të ndryshme dhe ndoshta lokacioni i ri i shkollës do të jetë më afër për këto fëmijë, por është zgjidhje afatgjate edhe për të gjithë fëmijët tjerë.”, – theksoi ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri.

Kryetari i komunës së Çashkës, Goran Stojanovski, shpreh keqardhje për protestat, por thotë se ishte përzier edhe politika.

“Unë si kryetar komune me të vërtetë ndjej keqardhje që kanë ndodhur ato protesta dhe më vjen keq që këtu u implikua seriozisht politika duke e pasur parasysh edhe periudhën parazgjedhore.”, – u shpreh kryetari i Çashkës, Goran Stojanovski.

Delegacioni qeveritar ka qëndruar edhe në fshatin Sogle ku kanë vizituar shkollën e atjeshme, si dhe shkollën “Liria” në Jabollçishtë të Poshtme.

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
sedat sulejmani
Sedat Sulejmani thumbon keq 'Frontin Evropian'
image00065
Gashi: Ky shtet do të bëhet i drejtë
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos

DIASPORA