728 x 94

Zgjerohet lista e kandidatëve për President/ Në garë hyjnë edhe Osmani, Siljanovska, Smailoviq dhe Dimitrievski

Autori

Autori

Portali Tetova

February 22, 2024, 05:02

Lista e kandidatëve për president për zgjedhjet presidenciale të 24 prillit dhe 8 majit po zgjerohet. Të ditur zyrtarisht janë bërë edhe katër kandidatë të tjerë të cilët vijnë si propozime të partive politike. Bashkimi Demokratik për Integrim do të garojë me ministrin aktual për punë të jashtme, Bujar Osmanin. Kandidaturën e Osmanit e kumtoi kreu i kësaj partie, Ali Ahmeti.

“Me Bujarin po e nisim referendumin më të rëndësishëm të kohës dhe betejën e radhës për ta fituar besimin tuaj që ta zgjedhim Presidentin në Kuvend me shumicë të dy të tretave të votave dhe me Badinter, për të realizuar vizionin tonë për President konsensual.”- deklaroi Ali Ahmeti – Kryetar I BDI-së.

Për kandidate për president është vetparaqitur edhe deputetja Gordana Siljanovska Davkova. Ajo ka aplikuar në thirrjen publike të VMRO-DPMNE-së për kandidat për president, por e njëjta siç tha, pa dijen e saj janë mbledhur edhe 30 nënshkrime nga deputetët e po kësaj partie.

“Vendosa ose u kandidova për presidente e Republikës së Maqedonisë. Kuptohet, kandidatura fillimisht do të gjendet para konventës së VMRO-DPMNE-së për shkak se statuti i tyre ka procedurë specifike demokratike dhe atje nga 2/3 e të pranishmëve, me shumicë absolute, kandidatura duhet të kalojë me të vërtetë para KSHZ-së.”- tha Gordana Siljanovska Davkova – Deputete VMRO-DPMNE.

Përpos Siljanovskës, si kandidate tjetër femër, për herë të parë në histori të Maqedonisë, për president do të garojë edhe një kandidate nga komuniteti boshnjak. Bëhet fjalë për Mersiha Smailoviq, si kandidate e Lidhjes Demokratike Boshnjake. Smailoviq është juriste dhe pjesë e aktiviteteve civile. Ajo më tepër është aktive në fushën e përfaqësimit të të drejtave të njeriut.

Si kandidat tjetër për president, do të jetë edhe kryetari i Lëvizjes “Znam”, Maksim Dimitrievski. Ai vjen si propozim i bordit ekzekutiv të partisë, sepse siç thonë, Dimitrievskin e konsiderojnë si mbrojtës i identitetit dhe babai I kombit.

“Bordi ekzekutiv I Lëvizjes Znam – për Maqedoninë tonë, solli vendim që t’i propozojë kongresit të parë, kandidat për president të Maqedonisë nga radhët e “Znam”, të jetë, z.Maksim Dimitrievski.”- tha Nikolla Memov – Zëdhënës “Lëvizja Znam”.

Sa i përket LSDM-së, ata me shumë mundësi përsëri do të garojnë me presidentin aktual, Stevo Pendarovski, i cili ka qenë më i propozuari nga degët komunale të partisë. Kështu, fushata presidenciale do t’i përballë përsëri kandidatët e raundit të dytë nga zgjedhjet e kaluara ku atëherë Pendarovski fitoi betejën përballë Siljanovskës. Kandidatë të tjerë për president janë Arben Taravari nga VLEN, Velo Markovski si i pavarur dhe Biljana Vankovska nga Levica. Që të gjithë kandidatët për president, do të duhet të mbledhin 10mijë nënshkrime nga qytetarët, duke filluar nga nesër e deri më 8 mars. Afati për dorëzimin e kandidaturave është deri më 19 mars.

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos
IMG_7429
VLEN hap edhe dy shtabe në Reçicë të Vogël, interesimi i jashtëzakonshëm i aktivistëve
IMG_7419
Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

DIASPORA