Ankaraja zyrtare i ka dërguar Maqedonisë së Veriut – pesë kërkesa për rastet e “FETO”!

Autori

Autori

Portali Tetova

April 22, 2024, 11:04

Derisa Maqedonia pret që Ministria e Jashtme turke të japë dritën jeshile për ekstradimin e Ljupço Palevskit, Ankaraja zyrtare kërkon dorëzimin e 5 anëtarëve të FETO-s apo të ashtuquajturve gylenistë, shkruajn mediat në gjihën maqedonase, informon PRESSonline.al

Sipas burimeve të njëjta, kërkesa për dorëzimin e gylenistëve është pranuar në Shkup prej kohësh, por a është kusht për ekstradimin e Palevskit, i dyshuari kryesor për vrasjen e dyfishtë të Vanja Gjorçevskës dhe Pançe Zhezhovskit. Për momentin ka heshtje si nga MPJ e Turqisë ashtu edhe nga Ministria e Drejtësisë e Maqedonisë.

Sipas rregullave në Turqi, për ekstradimin e Palevskit duhet të nënshkruajë shefi i diplomacisë turke Hakan Fidan, e më pas ministri i Drejtësisë. Pjesa gjyqësore për ekstradimin ka kohë që ka përfunduar, por nuk ka asnjë firmë dhe nuk ka njoftim se kur do të bëhet ekstradimi, informon PRESSonline.al

Turqia prej vitesh kërkon dorëzimin e shtetasve turq, të cilët dyshohet se janë të lidhur me lëvizjen e Fethullah Gylenit, të cilin Ankaraja e konsideron si organizator të tentativës për grusht shteti në vend në gusht të vitit 2016. FETO është termi i përdorur nga qeveria turke për t’iu referuar mbështetësve të Fetullah Gylenit, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara.

Presidenti Pendarovski tha së fundi se sipas informacioneve të inteligjencës, numri më i madh i të ashtuquajturve gylenistë nuk janë më në vend.

Nga ana tjetër, Maqedonia ka 5 muaj që pret ekstradimin e Palevskit nga Turqia, pasi më 5 dhjetor u arrestua nga autoritetet turke në Belikesir, pas lëshimit të fletarrestit ndërkombëtar. Nëse ekstradohet, Palevski do të presë vendimin e gjykatës për 30 ditë paraburgim dhe menjëherë do të transferohet në burgun hetimor në Shutkë.

Mos e humb

IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit

Më shumë nga kategoria

IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
azizi
Azizi i Besës: Tani që ju është harxhuar karburanti, flasin për të kuqen
vlen-
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
Bereqeti-Vetura
30 vite kontriboi për kompaninë, pronari i kompanisë "Bereqeti" i ndan veturë dhuratë për ditëlindje
IMG_8972
Albin Kurti takoi liderët e koalicionit VLEN: Është hera e parë që opozita shqiptare arrin mbi 100.000 vota
IMG_8965
Qytetarët ankohen për shtrenjtimet, paga mesatare nuk i mbulon shpenzimet
IMG_8964
Ali Ahmeti: Ne nuk duhet të hapim front me Greqinë dhe Bullgarinë, as front mes shqiptarëve dhe maqedonasve

DIASPORA