“Fluturoi” vlera e Bitcoin

Autori

Autori

Portali Tetova

March 5, 2024, 11:03

Bitcoin u rrit në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave të hënën, duke shkundur një rrëmujë më shumë se dyvjeçare që vuri në pikëpyetje të ardhmen e të gjithë ekosistemit të kriptove.

Bitcoin, monedha e parë dhe deri tani më e madhe digjitale në botë, tregtohej me 68,791 dollarë, duke kaluar rekordin e mëparshëm prej 68,789 dollarësh të arritur më 10 nëntor 2021.

Gjatë disa muajve të fundit, rritja e bitcoin-it është pajisur me miratimin e rregullatorëve amerikanë të fondeve të tregtuara në këmbim të lidhura me aktivin dixhital, i cili krijoi një rampë për investitorët më tradicionalë për të përfshirë bitcoin në portofolet e tyre.

Ky miratim mori vite lobimi nga firmat e kriptos dhe u dha vetëm kundër dëshirës së Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve pasi një gjykatë vendosi se arsyet e rregullatorit për refuzimin e aplikacioneve të bitcoin ETF ishin “arbitrare dhe kapriçioze”.

11 ETF-të e para “spot” të bitcoin, të cilat gjurmojnë çmimin e tregut në kohë reale të aktivit, u lansuan në muajin janar.

ETF-të janë mjete investimi që gjurmojnë një shportë aktivesh, por tregtojnë si një aksion. Një pjesë e tërheqjes së një ETF të bitcoin është se investitorët mund të ekspozohen ndaj bitcoin përmes firmës së tyre të zakonshme të brokerimit, në vend që të kenë nevojë të krijojnë një portofol digjital përmes një shkëmbimi kripto-monedhash.

Bitcoin është një kambanë për industrinë më të gjerë të kriptove prej 2 trilion dollarësh, reputacioni i së cilës është goditur nga një sërë ngjarjesh titujsh negative: falimentime të profilit të lartë të shkëmbimeve dhe huadhënësve, luhatje të paqëndrueshme të çmimeve dhe ndjekja penale e Sam Bankman-Fried, një personazh i famshëm dikur i kriptove, i cili u dënua në nëntor për vjedhjen e miliarda dollarëve nga klientët në shkëmbimin e tij FTX, i cili u shemb në fund të vitit 2022.

Bitcoin, i cili përbën më shumë se gjysmën e të gjitha kriptove në qarkullim, është rritur më shumë se 200% gjatë 12 muajve të fundit, sipas CoinMarketCap.

Rritja e bitcoin është nxitur edhe nga besimtarët e kriptove, të cilët po parashikojnë edhe më shumë fitime këtë pranverë pas një ngjarjeje të njohur si “përgjysmimi”. Përafërsisht çdo katër vjet, numri i bitcoin-it që hyn në qarkullim përgjysmohet – një veçori e integruar e kripto-monedhës, e cila është e kufizuar nga dizajni. Ndërsa bitcoin i afrohet mungesës, vlera pritet të rritet.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
FB_IMG_1714042283823-720x430
Besar Durmishi: Sot festojmë sepse kemi rezultat historik
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!

DIASPORA