Bota

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Autori

Autori

Portali Tetova

June 12, 2024, 12:06

Hendrik Wist (CDU), kryeministri i Rhein-Westfalisë së Veriut, shteti më i populluar në ish-Gjermaninë Perëndimore, tani po bën fushatë për shkëmbime më të forta midis lindjes dhe perëndimit të vendit – dhe po bën presion për versionin 2.0 të Traktatit të Ribashkimit.

Ai beson se shumë njerëz nga North Rhine-Westphalia nuk kanë qenë kurrë në tokat gjermane në lindje.

“Disa njerëz e njohin Mallorkën më mirë se Saksonia apo Turingia. Është edhe më e vlefshme të përpiqemi të bashkojmë njerëzit”, tha ai për Die Welt.

Wist mbron gjithashtu rivendosjen e të ashtuquajturës “tryezë e rrumbullakët”, e cila rezultoi e suksesshme në kohën e ribashkimit të Gjermanisë në tetor 1990.

Duke parë shoqërinë aktuale në Lindje dhe Perëndim, Kryeministri i Rhein-Westfalisë së Veriut do të donte të shihte rivendosjen e kësaj “qasjeje të hapur ndaj dialogut”.

“Le të ulemi në tavolinë në vend që t’i bërtasim njëri-tjetrit nga larg, sepse është e rëndësishme të lidheni me njerëz, pikëpamjet e të cilëve nuk i ndani,” vuri në dukje ai.

Kufij si në Luftën e Ftohtë

Siç tregon harta e rezultateve të zgjedhjeve evropiane, në njësitë elektorale në shtetet e vjetra federale, shumicën e fitoreve zgjedhore e kanë arritur CDU dhe CSU – kjo tregohet me të zezë në foto. Disa qytete të mëdha (Hamburg, Kiel, Münster, Heidelberg, Freiburg) janë me ngjyrë jeshile, dhe e kuqja përfaqëson bastionet e fundit të demokracisë sociale të SPD (Bremen, Bremerhaven, Herne).

Në të kundërt, AfD dominon shtetet “e reja” federale që dikur ishin pjesë e RDGJ. Përjashtimet e vetme janë kryeqyteti federal Berlin dhe fqinji Potsdam (e gjelbër) ose Potsdam-Mittelmark dhe qytetet Jena, Weimar dhe Erfurt (CDU).

Për CDU-në votoi edhe qarku Eichsfeld në Turingi, përndryshe “kufiri” mes perëndimit dhe lindjes do të korrespondonte saktësisht me kufirin e dikurshëm midis Republikës Federale dhe Republikës së atëhershme Demokratike Gjermane.

Në Saksoni, AfD fitoi më shumë vota në zgjedhjet evropiane të së dielës.

Gazeta Bild e quajti të pabesueshme që deri më tani vetëm zonat rurale (veçanërisht Saksonia Lindore dhe Malet Ore) konsideroheshin bastioni klasik i AfD-së dhe partia jo vetëm që arriti të mbronte ato pozicione, por ishte e para në të gjitha zonat saksone. Për herë të parë dominoi edhe qytetet e mëdha të Dresdenit, Lajpcigut dhe Khemnitzit.

Uniteti emocional prishet

Pas paraqitjes së fortë të AfD-së në zgjedhjet evropiane të Gjermanisë Lindore, kryeministri i Turingisë, Bodo Ramelow, paralajmëroi për një përçarje të thelluar midis gjermanëve lindorë dhe perëndimorë 33 vjet pas ribashkimit.

Në rrjetet sociale tani pas zgjedhjeve evropiane lexoj fjali si: “Ku është mirënjohja e gjermanolindorëve?” Këto janë pyetje që nuk na duhen tani”, tha Ramelow, raporton Die Welt.

Ai shton se Lindja nuk ka për çfarë të kërkojë falje.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje
oltagixhari_337386966_239807778411051_2133615743797028751_n
Olta përplaset ashpër me ndjekësit: Nuk e trajtoj veten si lopë

DIASPORA