Maqedoni

Hekurudhat e Maqedonisë të fundosura në borxhe, mbi 100 milionë euro

Autori

Autori

Portali Tetova

April 9, 2024, 11:04

Hekurudhat e Maqedonisë së Veriut sot shënojnë 151 vjetorin e themelimit të tyre (9 prill 1873), kur ishte lëshuar traseja e linjës hekurudhore trans-ballkanike Vjenë – Selanik.

Por, kompania e hekurudhave e ndarë në Transport dhe pjesa tjetër Infrastrukturë viteve të fundit është fundosur në borxhe, përcjell INA.

Sipas raportit të Minitrisë së Financave, Hekurudha e Maqedonisë – Transporti vitin e kaluar e përfundoi me borxh prej 65 milionë eurove.

“Kompania shtetërore për transport hekurudhor ka edhe 600 milionë denarë, përkatësisht gati 10 milionë euro obligime të papaguara”, thuhet në raportin e Ministrisë së Financave.

Hekurudha e Maqedonisë së Veriut – Infrastruktura ka një borxh prej 2,5 miliardë denarë, përkatësisht 41 milionë euro. Dy milionë euro të tjera janë të papaguara.(INA)

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA