Ibrahimi: Kur pushteti shpirtëror i nënshtrohet Faraonit

Autori

Autori

Portali Tetova

April 15, 2024, 09:04

Sekretari i përgjithshëm i Alternativës, Zeqirija Ibrahimi, në një reagim të publikuar sot në rrjetin social facebook, ka shprehur shqetësimin e tij nga fotoja e publikuar ditë më parë ku shihej se si një hoxhë ia puthte dorën kandidatit presidencial të Frontit Europian. Për më shumë, lexojeni postimin e plotë!

Puthadorizmi si dukuri

Pamja e hoxhës që ia puth dorën politikanit të pushtetit duhet të shihet përtej emrave të përveçëm dhe, madje, edhe përtej fushatës zgjedhore.
Ajo duhet kundruar si dramë mes përfaqësuesit të pushtetit qiellor dhe atij të pushtetit tokësor ose, me terma konkretë, kjo është një dramë mes ulemave (klerit) me çallmë dhe pushtetit politik, që flet më shumë për gjendjen e përgjithshme të këtyre roleve në shoqërinë tonë.

Në të vërtetë, puthadorizmi nuk flet keq vetëm për ata që e puthin dorën e pushtetit, por më keq flet për pushtetarët që lejojnë që hoxha (kleri) t’ua puthë dorën dhe, duke e publikuar atë çast, krekosen me atë pamje të pështirë.

Kur politikanët dikur ua puthnin dorën hoxhallarëve, kjo nënkuptonte respekt për dijen, moralin dhe përshpirtshmërinë e hoxhallarëve. Figurativisht, ashtu pushteti tokësor i nënshtrohej pushtetit qiellor.
Kur hoxhallarët sot ua puthin dorën politikanëve, kjo flet për servilizmin e hoxhallarëve ndaj pushtetit. Figurativisht, ashtu pushteti qiellor i nënshtrohet pushtetit tokësor.
Kur politikanët lejojnë që hoxhallarët t’ua puthin dorën, kjo flet për kulmin e arrogancës dhe prepotencës nga pushteti që i ka dehur. Figurativisht, ashtu shfaqet dukuria e faraonizmit – kur pushteti i thotë vetes se “unë jam zoti”.
Kur politikani i pushtetit lejon që hoxha t’ia puthë dorën, kjo është mesazh se ai e ka nënshtruar ose synon ta nënshtrojë klasën e ulemave (hoxhallarëve) ndaj pushtetit të tij. Figurativisht, ai është mesazh se pushteti politik e ka nënshtruar shpirtin e njeriut, madje edhe pushtetin qiellor.

Natyrisht, puthadorizmi nuk shprehet vetëm fizikisht – kur dikush ia puth dorën dikujt, por ka edhe trajta të tjera, që fizikisht manifestohen ndryshe, por që e kanë kuptimin e njëjtë.

Kur këto role janë përmbysur, është fare lehtë ta kuptojmë se pse jeta jonë është e përmbysur për më shumë se dy dekada.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA