Bota

Irani lëshon dronë në drejtim të Izraelit

Autori

Autori

Portali Tetova

April 13, 2024, 08:04

CNN raporton se Irani ka nisur sulmin ndaj Izraelit, duke përdorur me dhjetëra dronë. Lajmi u konfirmua edhe nga një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes së Izraelit. Daniel Hagari tha se po e vëzhgonin me vëmendje kërcënimin në hapësirën e tyre ajrore dhe shtoi se ky kërcënim do të dojë disa orë përpara se të mbërrijë në Izrael.

“Nëse do të zbulojnë kërcënime specifike që duan më pak kohë të mbërrijnë, do t’ju njoftojmë menjëherë”, tha zëdhënësi. Ai u kërkoi qytetarëve që të tregohen vigjilentë dhe të ndjekin udhëzimet e autoriteteve. “I njohim këto kërcënime dhe jemi përballur me to edhe në të shkuarën”, shtoi ai.

Sulmi u konfirmua edhe nga 4 zyrtarë amerikanë dhe izraelitë.

SHBA paralajmëroi më herët se Iranin mund të sulmonte disa objektiva brenda në Izrael, në kundërpërgjigje për sulmin izraelit në konsullatën iraniane në Damask.

Për shkak të situatës tejet të tensionuar në Lindjen e Mesme, presidenti amerikan Joe Biden u rikthye në Washington, për të zhvilluar një mbledhje urgjente me ekipin e sigurisë kombëtare.

Ndërkohë, po gjatë ditës së sotme, Irani konfiskoi një anije mallrash pranë ngushticës së Hormuz me 25 anëtarë në bord. Sipas medias shtetërore iraniane, anija menaxhohet nga një kompani të lidhur me një biznesmen izraelit./tvklan.al

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA