Maqedoni

Katër persona me simptoma të helmimit nga ushqimi kanë përfunduar në Klinikën Infektive në Shkup

Autori

Autori

Portali Tetova

July 9, 2024, 01:07

Pas marrjes së informacionit nga një epidemiolog nga Qendra për Shëndet Publik për pranimin e 4 personave në Klinikën për Sëmundje Infektive dhe gjendje febrile në Shkup me simptoma të helmimit nga ushqimi, shërbimet inspektuese të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) sot në përputhje me Udhëzimin për trajtimin e intoksikimeve ushqimore, ka kryer kontroll të jashtëzakonshëm në një objekt hotelierik në vendbanimin Vlae në Shkup.

“Për analiza laboratorike u morën tampona nga sipërfaqet e punës dhe mostrat e të gjithë ushqimeve të inkriminuara të konsumuara nga personat.

Operatori i ushqimit është urdhëruar të marrë masa parandaluese për pastrimin dhe kryerjen e kontrolleve të jashtëzakonshme sanitare të punonjësve.

Nga ana e shërbimeve të inspektimit, objekti hotelierik është mbyllur përkohësisht deri në marrjen e rezultateve të mostrave të marra për analiza laboratorike”, sipas AHV.

Në kushtet e temperaturave të larta dhe rreziqeve më të mëdha të helmimit nga ushqimi, AUV u bën thirrje operatorëve që të jenë të përgjegjshëm dhe t’u përmbahen parimeve të sigurisë HACCP dhe rregullave të prodhimit të mirë dhe praktikës së mirë higjienike për të garantuar ushqim të sigurt për qytetarët dhe për të mbrojtur shëndetin e tyre.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje
oltagixhari_337386966_239807778411051_2133615743797028751_n
Olta përplaset ashpër me ndjekësit: Nuk e trajtoj veten si lopë
geergerg
Taravari: Ka para, lista pozitive e ilaçeve do të promovohet pasi të zgjidhet Bordi Drejtues i Fondit Shëndetësor

DIASPORA