Lajme

“Lista e Zezë” Amerikane, ambasadorja Ageler zbulon detaje (VIDEO)

Autori

Autori

Portali Tetova

April 5, 2024, 08:04

Ambasadorja e SHBA-ve në Maqedoninë e Veriut, Anxhela Ageler në Click Plus në TV21 tha se për 9 muaj, SHBA-të kanë futur më tepër persona nga Maqedonia e Veriut në “Listën e zezë” sesa e gjithë periudha që nga pavarësia e vendit.

“Një nga gjërat që unë vlerësoj, siç e dini, SHBA-të kanë caktuar më tepër persona për sanksione nga ky vend në 9 muajt e fundit sesa ne që kemi caktuar, besoj që nga pavarësia. Kështu që duke i treguar ata që…sërish, vjedhin nga vendi i tyre dhe nga qytetarët, e ka…unë besoj dhe e e kam parë, e ka ngritur nivelin e bisedës në një nivel publik”, tha Ageler.

E pyetur se pse SHBA-të nuk i ndajnë provat me autoritetet në Maqedoninë e Veriut për personat në listën e zezë amerikane, ambasadorja Anxhela Ageler në Click Plus në TV21 tha se shumica e provave janë siguruar prej këtu dhe se Prokuroria dhe gjykatat mund t’i sigurojnë të njëjtat.

Kemi ligje të privatësisë dhe do të shkeleshin ligjet tona nëse i hapim ato raste dhe nëse ndajmë provat, gjithsesi ato prova janë…shumica prej tyre, jo të gjitha, disa kanë ardhur nga burime brenda SHBA-së, por shumica e tyre kanë ardhur prej këtu, nga ky vend. Pra, nëse diplomatët amerikanë mund të mbledhin informacione që ofruan prova të mjaftueshme, atëherë me siguri një hetues ose prokuror, ose çdokush nga zbatuesit e ligjit ose nga gjyqësori, mund t’i gjejë provat e njëjta”, theksoi Ageler.

    https://www.facebook.com/watch/?v=827467622733644

https://www.facebook.com/watch/?v=827467622733644

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së
445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
ARII-696x387
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje
IMG_9381
Nesër seanca konstituive, me shumë gjasa Afrim Gashi kryeparlamentar

DIASPORA