LSM: Paga minimale të rritet në 450 euro

Autori

Autori

Portali Tetova

March 22, 2024, 04:03

Paga minimale do të rritet për 2,392 denarë në rrogën e marsit, të cilën rreth 60 mijë të punësuar në sektorin publik do ta marrin në prill, duke përfshirë edhe ata që do kenë harmonizim sipas marrëveshjes kolektive.

Kjo pritet të bëhet e plotfuqishme të hënën me shpalljen në Gazetën Zyrtare, që nënkupton se paga minimale do të arrij në 22.567,00 denarë.

Por, nga Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë nuk janë të kënaqur dhe të premten pasdite mbajtën takim në Këshillin Socio-Ekonomik.

Nga autoritetet kërkojnë që në 100 ditët e para të qeverisë së re, paga minimale të jetë së paku 450 euro për gjithë të punësuarit.

“Këtë vit, në tre muajt e parë të qeverisë së re, le të ulen në kolltukët e rehatshme të funksionarëve dhe menjëherë të sjellin vendim. Deri në fund të verës të rritet paga minimale në vend, sipas përllogaritjeve tona rreth 450 euro duke përfshirë stazhin në punë, orët shtesë në punë e festa. Por dua t’ju bëj thirrje funksionarëve që marrin nga 2,500-3,000 euro rroga sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, as mos të mendojnë të ju mohojnë harmonizimin e pagave sipas ligjeve në sektorin publik sepse revolta do të jetë e hatashme”, tha Sllobodan Trendafillov, Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë.

Nga sindikatat thonë se nëse nuk bëhet rritja lineare e pagave sipas ligjeve në fuqi, do të parashtrojnë padi penale, në bazë të cilës dënimi me burg për punëdhënësit është nga 1-3 vite.

Sipas Ligjit të pagës minimale edhe në sektorin privat duhet të ketë rritje të pagës minimale dhe harmonizim lineare për rreth 40 euro të gjitha pagave në vend. Këtë nuk e pengon as Neni 8-a i Kodit Zgjedhor meqë jemi në periudhë zgjedhjesh, sepse ligjet aktuale me kohë vetëm se e kanë paraparë këtë rritje lineare pagash.

“Assesi nuk mund të jemi të kënaqur me këtë rritje të pagës minimale me 2,400 denarë, duke ditur se çfarë inflacioni kishim në këto 2-3 vite dhe si pasojë rritje enorme të çmimeve të produkteve ushqimore. Këto para janë pak për të punësuarit krahasuar me rritjen e standardit të jetesës në kohën e krizës. Andaj ne kemi ardhur këtu në takim të shprehim shqetësimet sepse punëtorët çdo ditë e më shumë varfërohen”, u shpreh, Bllagoj Ralpovski, Konfederata e Sindikatave të Lira.

Në mbledhjen e së premtes në hapësirat e Ministrisë së punës dhe politikës sociale morën pjesë edhe krerët e sindikatave të arsimit, shëndetësisë dhe policisë, të cilët kërkojnë që të punësuarit në këto sektorë të kenë rritje lineare, përndryshe do të organizojnë protesta dhe grevë të përgjithshme.

Nëse jo më herët, protesta gjithëpërfshirëse tani më do të jetë me 1 maj, në ditën e të drejtave të punëtorëve. Në vendet e rajonit si Shqipëria, Serbia, Mali Zi dhe Bosnje & Hercegovina paga minimale është 450€./Alsat/

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA