Bota

Mbyllen tragjikisht pushimet për muajin e Ramazanit, 1 viktimë e dhjetëra të bllokuar në ajër nga rrëzimi i teleferikut në Turqi

Autori

Autori

Portali Tetova

April 13, 2024, 09:04

Një person humbi jetën, dhjetë mbetën të plagosur ndërsa rreth 200 të tjerë u bllokuan në ajër pasi një shtyllë teleferiku u shemb. Ngjarja ndodhi pranë Antalias në Turqi.

Atje mbërritën helikopterët për të shpëtuar 184 personat që kanë mbetur në kabina, tha në një deklaratë kryebashkiaku i Antalias, Muhittin Bocek.

Ministri i Brendshëm turk, Ali Yerlikaya, tha se ngjarja u regjistrua kur një nga kabinat u përplas në një zonë shkëmbore teksa u shemb shtylla. Agjencia e lajmeve Anadolu thotë se viktimë ka mbetur një 54-vjeçar turk.

Të plagosurit e tjerë janë turq dhe një person nga Kirgistani. Mes të lënduarve janë edhe dy fëmijë. E premtja ishte dita e fundit e pushimeve me rastin e përfundimit të muajit të Ramazanit, ku familjet turke zgjedhin të shkojnë në resorte bregdetare.

Teleferiku mbante turistë nga plazhi Konyaalti drejt një restoranti në majën e Tunektepe, rreth 618 metra mbi nivelin e detit./tvklan.al

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së
445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
ARII-696x387
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje
IMG_9381
Nesër seanca konstituive, me shumë gjasa Afrim Gashi kryeparlamentar

DIASPORA