728 x 94

Mësuesja Semine Selami mes sakrificave dhe dashurisë për nxënësit

Autori

Autori

Portali Tetova

March 7, 2024, 03:03

“Puna për mua fillon 5 e 30 e deri në ora 15 kur kthehem në shtëpi është lodhje po ja dalim disi”, deklaroi Semine Selami, mësimdhënëse.

Kështu nis rrëfimin e saj mësuesja nga Saraji, Semine Selami e cila tashmë 17 vjet kryen profesionin e mësuesisë në fshatrat e Karshiakës. Ajo thotë se kurrë nuk u dorëzua nga kjo detyrë pavarësisht vështirësive që kishte përballë për të mbërritur në shkollat e fshatrave malore. Çdo sakrificë që e kaloi, mësuesja Selami tha se e bëri nga dashuria për nxënësit dhe profesioni i shenjtë.

“Kam mendu ta lë por kur I kam menduar nxënësit sërish e kam marrë forcën me ardhur në punë. Prej në Saraj udhëtoj deri në qendrën e transportit, pastaj me 67 vij deri këtu në Zelenikovë, pastaj me kolegët që më presin vijmë në punë. Kemi ardhur në këmbë edhe jemi kthyer në këmbë me kolegët, shkaku I borës dhe shkaku I fëmijëve të mos ngelin pa mësim, kemi sakrifikuar edhe në ato mënyra. Sa keni udhëtuar në këmbë. Këtu të ecësh në këmbë është dy orë, prej fshatit deri në Zelenikovë. Na janë lagur këmbët por i kemi përballu”, u shpreh Semine Selami, mësimdhënëse.

Përveç vështirësive në rrugë, mësuesja Selami tha se shpesh herë janë ballafaquar edhe me mungesë të kushteve për mësim, posaçërisht kur bëhet fjalë për zbatimin e konceptit të ri mësimor.

“Siç e shihni me tabelë jemi, vetëm këtë tabelën e gjelbër e kemi. Kushte tv tjera nuk ka, tabelë elektronike, kompjuter nuk kemi në shkollë. Ditarin elektronik a e plotësoni? Po, e plotësoj? Ku e plotësoni? Pasiqë këtu nuk ka internet e plotësoj në shtëpi”, theksoi Semine Selami, mësimdhënëse.

7 Marsi, dita e mësuesit dhe arsimit shqip edhe këtë vit u shënua në shkolla pa infrastrukturë të duhur për mësim, mos zbatim të reformave, mungesë të teksteve mësimore e madje edhe humbje të cilësisë së mësimit. Edhe mësimdhënësit janë të pakënaqur me vlerësimin ndaj tyre, posaçërisht të revoltuar për mos zbatimin e Marrëveshjes se re kolektive që përveç harmonizimit të pagave mbetet e pa paguar edhe pagesa shtesë për transportin e mësimdhënësve të cilët punojnë mbi 2.5 kilometra larg vendbanimit të tyre. /Alsat.mk

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
sedat sulejmani
Sedat Sulejmani thumbon keq 'Frontin Evropian'
image00065
Gashi: Ky shtet do të bëhet i drejtë
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos

DIASPORA