Maqedoni

Mickoski: S’është në ligj, por marrëveshje mes zotrinjësh – Izet Mexhiti zv/kryeministër i parë

Autori

Autori

Portali Tetova

June 26, 2024, 11:06

Kryeministri Hristjan Mickoski u pyet sot nga gazetarët nëse do të ketë apo jo zvëndës kryeministër të parë, pas dilemave që u ngritën në opinion nëse ekziston ose jo një post i tillë. Sipas tij, ligjërisht nuk ezksiton një post i tillë, porn ë kuadër të koalicionit ka një marrëveshje që Izet Mexhit të quhet zëvendësrkyeministër i parë. Dilemat rreth këtij posti u ngjallën nga deklarata e dy ditëve më parë që Aleksandar Nikollovaski bëri i ftuar në një nga mediat në vend, duke thënë se Izet Mexhiti nuk do të jetë zv.kryeministër i parë, por zëvëndeskryeministër si gjithë të tjerët.

“Sipas ligjit që është në fuqi, Qeveria, përkatësisht Kryeministri ka zëvendës, ndërsa marrëveshja prej zotrinjsh që kemi në kuadër të koalicionit është që po do të ketë zëvendëskryeministër të parë dhe ai do të jetë Izet Mexhiti. Megjithatë, kjo është jasht ligjit, ligji thotë se ka vetëm zëvendës të kryetarit të shtetit, ajo që deir tani është punuar në të zezë dhe jo në përputhje me ligjin, ajo nuk do të jetë praktikë në punën e kësaj Qeveria, por, po marrëveshja mes zotrinjsh në kuadër të koalicionit tonë është e tillë” – tha Hristjan Mickoski- kryeministër. /tvklan.mk/

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje
oltagixhari_337386966_239807778411051_2133615743797028751_n
Olta përplaset ashpër me ndjekësit: Nuk e trajtoj veten si lopë
geergerg
Taravari: Ka para, lista pozitive e ilaçeve do të promovohet pasi të zgjidhet Bordi Drejtues i Fondit Shëndetësor

DIASPORA