Para 7 vitesh u sulmua brutalisht në Kuvend, tash mund të bëjë koalicion me VMRO-DPMNE

Autori

Autori

Portali Tetova

April 29, 2024, 07:04

Me 27 prill u bënë shtatë vjet që nga “e enjtja e përgjakshme” kur për shkak të një përpjekjeje për të parandaluar ndryshimin e pushtetit, qindra qytetarë të organizuar hynë në Kuvend dhe sulmuan brutalisht deputetët nga shumica parlamentare e sapoformuar e asaj kohe.
Për më shumë se tre orë, deputetët e LSDM-së dhe të koalicionit u sulmuan, u goditën me sende të ndryshme, ndërsa forcat speciale të policisë pritën ndërhyrjen.
10 deputetë të LSDM-së që ishin në Qendrën e Shtypit në Kuvend u mbrojtën për orë të tëra nga sulmet e zemërimit mes tyre, në mbrojtje, me kontakt fizik me sulmuesit dhe një ndër më të lënduarit në radhët e LSDM-së ishte deputeti i Kumanovës, Maksim Dimitrievski.
Vetëm pas disa muajsh Dimitrievski u bë kryetar në Kumanovë kurse mandatin e dytë si kryetar i komunës e mori pa mbështetjen e LSDM-së.
Sot, Dimitrievski kryeson partinë “ZNAM”, nga ku mori mbi 80 mijë vota si kandidat për president, duke e bërë partinë e tij forcën e tretë politike në bllokun maqedonas.
Para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe para zgjedhjeve parlamentare, gjithnjë e më shumë flitet se nëse VMRO-DPMNE (një parti që fiton bindshëm raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale) do jetë fituese-fiton më shumë deputetë, qeverinë e ardhshme do ta formonte me koalicionin opozitar të Shqipërisë VLEN dhe partinë që udhëheq Dimitrievski.
Duke komentuar rezultatet e raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale, Dimitrievski ka deklaruar se nuk nuk do të hyjë në koalicion me partinë BDI.
Në mënyrë indirekte, vetë Dimitrievski konfirmoi se është i mundur një koalicion mes partisë së tij, VLEN dhe VMRO-DPMNE-së./tetova1/

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA