Maqedoni

Partitë në pikniqe – 1 maji si fushatë parazgjedhore!

Autori

Autori

Portali Tetova

May 1, 2024, 04:05

“Kthimi i VMRO-DPMNE-së në pushtet do të thotë bllokimi I Maqedonisë dhe tensione të brendshme etnike”. Kështu ka deklaruar kreu I LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, gjatë piknikut për 1 Majin në Parkun e Qytetit në Shkup.

“Nëse një parti djathtiste sikurse VMRO fiton aq fuqi, me të gjitha resurset shtetërore në dispozicion mund të përballemi me fundin e perspektivës sonë evropiane. VMRO do ta anulojë eurointegrimin njëjtë sikurse e bënte Gruevski”, deklaroi Dimitar Kovacevski.

Mickoski për 1 Majin, ka ndarë kohë për familjen. Ai në Facebok ka postuar fotografi gjatë vizitës familjare në Pirgo – Mokrievë, por nuk ka hezituar ta thumbojë qeverinë lidhur me të drejtat e punëtorëve.

“Sot të drejtat e punëtorëve janë shkelur. Shteti shumë pak kujdeset për ata që krijojnë dhe janë shtylla e ekonomisë sonë. Për mobingun rrallë flitet, por problemi më i madh janë pagat që kapërdihen nga inflacioni”, tha Hristijan Mickoski.

BDI nuk ka dalë në piknik, por sic thanë, solidarizohen me gjithë punëtorët të cilëve ju shkelen të drejtat themelore, e në veçanti me punëtorët e NPK – Tetova, Tetovë.

“Sot, punëtorët e NPK-së nuk kanë rroga, nuk kanë sigurime shëndetësore, nuk kanë jetë të dinjtetshme, madje shpesh here edhe kërcënohen dhe sulmohen nga menaxhmenti i komunës”, tha Xhemal Jusufi.

Koalicioni VLEN ka vazhduar aktivitetet parazgjedhore edhe më 1 maj. Programi i tyre është shpërndarë edhe nëpër vendpikniqet e ndryshme gjithandej vendit.

Bilall Kasami në Gurin e Sidollit në Tetovë, Izet Mexhiti në Parkun e Çairit, Afrim Gashi në takim me banorët e Sllupçanit, kurse Arben Taravari në Facebook ka postuar një material filmik duke e titulluar “1 Maj ndryshe” dhe duke u zotuar se gjendja e punëtorëve shumë shpejt do të ndryshojë.

Kreu I Lëvizjes “Znam”, Maksim Dimitrievski, nga pikniku i organizuar në Pelincë sërish ka sulmuar ish-partiakët e tij.

“Arroganca ju solli në këtë gjendje” ka qenë mesazhi i tij drejtuar LSDM-së duke adresuar kritika për hapjen e klubeve Bullgare në vend.

Më 1 maj, “Levica” ka prezantuar programin zgjedhor para Konfederatës së Sindikatave të Lira. Sic thuhet, Programi I tyre fillon dhe përfundon me punëtorin si shtyllë e shoqërisë.

“Në vend të interesit të punëtorëve, në vend sundojnë interesat e oligarkëve” – thonë nga “Levica”./tvklan.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA