Pendarovski: Do dal fitues, VMRO-DPMNE sabotoi të ardhmen euroatlantike

April 3, 2024, 06:04

Në Shkup mbrëmë është mbajtur konventa e kandidatit për president, Stevo Pendarovski, i cili u rikandidua nga koalicioni i LSDM-së për një mandat të dytë.

“Do të vazhdoj të punoj me rrogë dhe jo me përqindje dhe t’i trajtoj të gjithë njëlloj, të respektoj të rinjtë. Unë do të vazhdoj të ndihmoj të shtypurit, do të vazhdoj të kritikoj krimin dhe korrupsionin e lartë të të gjithëve dhe atyre që më votuan”, deklaroi Pendarovski, duke shtuar se pret fitore në këto zgjedhje, përcjell INA.

Në fjalën e tij ai iu referua punës së bërë gjatë mandatit pesëvjeçar, kritikoi ashpër opozitën dhe theksoi sukseset por edhe gabimet e partisë së tij amë LSDM. Ai bëri të ditur se do të kërkonte një veting për gjyqtarët, prokurorët dhe politikanët siç sugjeroi opozita, por me një ndryshim që do të ishte kontrolluar që nga pavarësia e shtetit.

“Sa i përket gabimeve tona në lidhje me çështjet strategjike, ne nuk kemi pasur asnjë. Ne u ndalëm në gjysmë të rrugës në sloganin tonë “Nuk ka drejtësi, nuk ka paqe”. Në këtë kuptim, ne nuk mund ta kthejmë kohën pas, por duhet të angazhohemi për vetingun e politikanëve, gjyqtarëve dhe prokurorëve. Kushdo që mban qëllimisht sende në sirtarë ose nuk mund të provojë se nga kanë ardhur milionat e tyre, duhet të jetë në burg. Unë e mbështes vetingun e politikanëve të propozuar nga opozita dhe shtoj një pikë – të shqyrtohet nga vitet nëntëdhjetë e deri më sot se kush e ka shkelur embargon dhe ka marrë për vete pronat e shtetëzuara”, tha Pendarovski para të pranishmëve.

Ai në fjalimin e tij kritikoi ashpër opozitën VMRO-DPMNE, të cilën e akuzoi për përhapje të përçarjeve në shoqërinë maqedonase dhe për sabotim të të ardhmes euroatlantike të vendit në çdo mënyrë, ndërsa lidershipin e partisë e quajti kuazi-patriotë.

“Të njëjtët politikanë dhe parti në vitin 2001 ofruan një luftë shfarosjeje në vend të Marrëveshjes Kornizë. Në vend të marrëveshjes, Prespa ofron anulimin dhe anëtarësimin alternativ në BRICS. Politikanët dhe partitë nuk kanë qëndrim për referendumin e 2018 dhe nuk e kanë shpallur atë. Gjithmonë thonë “kurrë Veriu”, por në 5 vitet e fundit kanë marrë rroga si kryetarë komunash dhe deputetë dhe nuk u shkon mendja të kthejnë mandatet. Tre vjet më parë, kur të gjitha forcat tona punonin për modifikimin e propozimit francez dhe kishim beteja të vështira me Bullgarinë, ata e sabotuan atë, dhe eurodeputetët që po punojnë tani për programin e tyre ishin në anën bullgare. Ata nuk kërkuan falje për aktin më të turpshëm në historinë e Maqedonisë – 27 prillin”, tha Pendarovski.

Para të pranishmëve iu drejtua kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, i cili tha se fitorja në zgjedhjet e dyfishta fillon me fitoren e Stevo Pendarovskit dhe theksoi bashkëpunimin që ka pasur me të në periudhën e kaluar dhe se qëllimi përfundimtar është integrimi i Maqedonisë së Veriut në BE.

Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 24 prill, ndërsa përveç Pendarovskit në garë janë Gordana Siljanovska Davkova nga VMRO – DPMNE, Bujar Osmani nga BDI, Arben Taravari nga koalicioni shqiptar VLEN, Maksim Dimitrievski nga partia ZNAM, Biljana Vankovska nga E Majta dhe Stevço Jakimovski nga partia GROM. Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale është caktuar për 8 maj së bashku me zgjedhjet parlamentare.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero

DIASPORA