728 x 94

Pensionistët në Tetovë ankohen për të ardhurat e ulëta mujore: Nuk mund të mbulohen të gjitha shpenzimet

Autori

Autori

Portali Tetova

March 5, 2024, 07:03

Pensionistët në Tetovë ankohen për të ardhurat e ulëta mujore. Thonë se me pensionet që marrin është e pamundur të mbulohen të gjitha shpenzimet.

“Çdo ditë që futesh në market gjërat janë gjithnjë e më të shtrenjta, nuk dëgjuam një herë të ulen çmimet. Nën 30.000 s’mundesh kot, nuk ia del muajit, unë marr 20.000 po smund t`ia dal, 13.000 rryma më ka ardhur çka të bëj”, tha një pensionist.

“Të ju them të drejtën nën 25.000 problem shumë është, vetëm rritja lineare do ishte zgjidhje, gjithë duam të jetojmë të hamë kjo është puna”, u shpreh një tjetër pensionist.

Ministri i Punës dhe Politikës Sociale takoi përfaqësuesit e Shoqatës së Pensionistëve në Tetovë, të cilëve u premtoi zgjidhje.

“Këto ankesa që i dëgjuam këto dy muaj fillimisht do ti analizojmë dhe pas tetë majit menjëherë do futën në punë për realizimin e këtyre kërkesave”, deklaroi Gjoko Vellkovski, ministër i PPS.

Por kryetari i Shoqatës thotë se premtime të tilla ka pasur vazhdimisht.

“Pa ndryshimin e ligjit për pensionet nuk mund të vjen assesi deri tek plotësimi i kërkesave tona siç është rritja lineare e pensioneve sepse Ligji parasheh vetëm rritje në përqindje. Kur ka zgjedhje vijnë funksionarët ka pasur edhe para dhe premtojnë por premtimet ngelin premtime”, deklaroi Selver Memeti, kryetar i Shoqatës së Pensionistëve të Tetovës.

Pensionistët në Tetovë njihen për të ardhura të ulëta në krahasim me pensionistët e tjerë të shtetit, pasi shumica e tyre kanë punuar në fabrika të tekstilit dhe me të ardhura jo të mira. /Alsat.mk

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
image00065
Gashi: Ky shtet do të bëhet i drejtë
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos
IMG_7429
VLEN hap edhe dy shtabe në Reçicë të Vogël, interesimi i jashtëzakonshëm i aktivistëve

DIASPORA