Maqedoni

Qeveria njofton se është zgjidhur problemi në Çashkë – Nga nesër nxënësit vazhdojnë mësimin

Autori

Autori

Portali Tetova

February 13, 2024, 05:02

Qeveria ka njoftuar së është zgjidhur problemi në Çashkë dhe se të gjithë nxënësit nga nesër vazhdojnë mësimin në shkollën fillore “Todor Janev”.

Sipas njoftimit mësimi në gjuhën amtare do të zhvillohet përkohësisht në objektin ekzistues, përkatësisht deri në përfundimin e vitit shkollor dhe me program mësimor të adaptuar me qëllim që të kompensohen orët e humbura periudhën e kaluar.

Zgjidhja në formë të marrëveshjes, është firmosur nga ministri i Arsimit, kryetari i Çashkës dhe drejtoresha e shkollës. Ndërsa parasheh kthimin e kompetencave kryetari të komunës për shkollën, si dhe ndërtimin e objektit të ri shkollore si zgjidhje e përhershme.

Siç theksohet në njoftimin e Qeverisë ndërtimi i objektit do të jetë detyrë e Ministrisë së Arsimit dhe komunës. Çashka do të sigurojë lokacionin, ndërsa MASH do të sigurojë fondet dhe do ta realizojë projektin infrastrukturor. Objekti i ri duhet të ndërtohet deri në fund të këtij viti. Nxënësit e Çashkës me muaj nuk ndjekin procesin mësimor për shkak të protestave të banorëve maqedonas të cilët kundërshtojnë mësimin në gjuhën shqipe në shkollën “Todor Janev”. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
AGELER-MK-750x430
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni

DIASPORA