Qytetarët bëhen gati për festën e Bajramit

Autori

Autori

Portali Tetova

April 8, 2024, 03:04

Në ditën e 30-të të muajit të shenjtë të Ramazanit, besimtarët muslimanë po përgatiten për festën e Fitër Bajramit. Në deklaratat e tyre për Televizionin Shenja, ata thonë se janë duke u marrë me pregatitjet e fundit.

Qytetari 

“Normal që kemi më shumë punë, tash e presim edhe bajramin për t’u shitur edhe bakllava ose kadaifi. Ditëve tjera është mesatare ama tash është mas shumti. Pa bakllavë, Bajram nuk ka. E kam than edhe ma herët edhe prap e them pa bakllavë Bajram nuk ka, bakllava është mbi të gjitha”. 

Ndërkohë, një qytetar pret festën me plot gëzim dhe pozitivitet, madje duke u lutur që gjatë këtyre ditëve të na ishin pranuar lutjet dhe veprat e mira. Ai thekson se ëmbëlsirat ka tradicionale, si ajo e bakllavës.

Qytetari  

“E presim me gëzim, me qef t’mirë, inshaallah na pranohen, ajo është puna, ëmbëlsira bakllava gjithçka tradicionale”. 

Përderisa festa pritet me plot gëzim, tek disa vërehen edhe problemet e financave, pa marrë parasysh se dëshira për të festuar mbetet e njejtë .

Qytetari 

“Sa po mujm, me pas duhet me harxhu ma shumë ama thjesht pensioner pak si dihet, po s’ke çka me thanë, kur s’ka, s’ka, ama kur ka, ka”.

Festa e Bajramit ka ndikuar pozitivisht edhe për shitësit. Ata thonë  se vërehet qartë se ka më shumë punë. Duke marrë parasysh se bakllava është ëmbëlsira simbol i festës së Bajramit, ku të gjithë shërbejnë një të tillë, pronarët e shitoreve thonë se po presin për të shitur edhe më shumë, në veçanti bakllavë.   /SHENJA/

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA