Maqedoni

Rreth 250 mjekë në vit largohen nga shëndetësia publike

Autori

Autori

Portali Tetova

April 5, 2024, 04:04

200 deri në 250 mjekë në vit nga Qendra për Shëndet Publik largohen nga Maqedonia e Veriut për në vendet e jashtme evropiane. Në fillim të shekullit 20 në Qendrën e Shëndetit Publik numri i përgjithshëm i mjekëve ka qenë rreth 60 mijë, ndërsa në vitet e 90 ky numër ka shkuar në 18 mijë, ndërsa në vitet e fundit ka rënë në 6 deri në 7 mijë mjekë. Këto shifra i bëri të ditur, kryetari i Shoqatës së Mjekëve të Maqedonisë së Veriut, Goran Dimitrov, i cili tha se për të mbajtur mjekët në vendin tonë duhet të bëhen përmirësime të kushteve mjekësore.

Goran Dimitrov, kryetar i Shoqatës së Mjekëve

“Nëse shihet nga pika profesionale mendoj se duhet të bëhet një regjionalizim i mirë kjo është e para, të sigurohen kushte më të mira për specializim, përmisim për punësim më të shpejtë, të ketë subvencione përderisa studentët e mjekësisë janë në studime dhe sigurisht të respektohen disa dëshira që kanë njerëzit e rinj për vizionin e tyre në mjekësi”

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Maja Manoleva, tha se problemi i largimit të mjekëve nuk është vetëm në vendin tonë por është në nivel global, dhe se duhet punuar për ndalimin e ikjes së mjekëve, ndërsa si veprim i parë që duhet bërë sipas saj, është rritja e pagave për punjonjësit shëndetësor.

Maja Manoleva

“Në periudhën e kaluar sigurisht kemi intervenuar në atë që do të thotë kusht primarë që nuk është i vetëm, për mbetjen e punëtorëve shëndetësorë në vendin tonë, ajo është rritja e pagave, me çka do të vazhdojmë edhe në periudhën e ardhshme me mbarimin e zgjedhjeve”

Ane Johansen, përfaqësuese e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Maqedoni tha se pavarësisht përparimit të shëndetësisë, ka ende vend për përmirësime në sistemin shëndetësor.

Ane Johansen

“Enda ka vend për përmirësim, duhet të ulën kostot që njerëzit paguajnë nga xhepi për shërbimet shëndetësore. Në veçanti, ne po punojmë për përmisimin e kujdesit primar shëndetësor, po bashkëpunojmë edhe me vende tjera, veçanërisht me Slloveninë, në një projekt për forcimin e infermierisë”

Në Ditën Botërore të Shëndetësisë, më 5 prill, u theksua se duhe të në vazhdimësi të punohet për prioritetet në shëndetësi, investime të reja për mjetet medicionale, përmirësimin e infrastrukturës, dhe përforcimin e kuadrit mjekësor.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA