Sasho Mijallkov do të lirohet me kusht nga burgu katër muaj më parë

Autori

Autori

Portali Tetova

April 1, 2024, 03:04

Ish-kreu i drejtorisë për siguri dhe kundërzbulim, Sasho Mijallkov, do të lirohet para kohe nga burgu, kryesisht nga dhjetori i këtij viti. Vendimi u bë i ditur sot nga Gjykata Penale, pasi Apeli pranoi ankesën e tyre dhe e ktheu çështjen në shkallën e parë.

GJYKATA PENALE

“Këshilli Penal pranë departamentit për krim të organizuar dhe korrupsion, duke vepruar me propozimin e drejtorit të burgut të Strugës për lirimin me kusht të të dënuarit S.M, pas mbajtjes së seancës publike duke marrë dhe shqyrtuar dokumentacionin e plotë në pajtim me udhëzimet e Gjykatës së Apelit Shkup, ka marrë vendim me të cilin ka respektuar propozimin e drejtorit të burgut të Strugës. Sipas vendimit, i dënuari lirohet nga burgu i Strugës më 25.12.2024 dhe lirimi i tij me kusht konsiderohet deri më 25.04.2025”.

Mijallkov u dënua me tre vjet burg pasi u shpall fajtor në rastin “Perandoria” për pastrim parash. Apeli paraprakisht ka anuluar tri aktgjykime ndaj Mijallkovit për lëndët “Trezor”, “Target-Fortesa” për përgjim dhe “Titanik 2” për parregullsi zgjedhore. Me ndryshimet në Kodin Penal, ai u shpëtua përfundimisht nga dënimi me burg për “Target-Fortesa” dhe “Titanik 2”, ndërsa “Trezori” skadon këtë vit.

Hetimi “Perandoria” u hap në vitin 2018 për veprat kriminale , shpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar, Mashtrimi dhe pastrimi i parave dhe vepra të tjera penale. Të dyshuarit e parë kanë qenë ish-drejtorisë për siguri dhe kundërzbulim Sasho Mijallkov dhe biznesmeni Orce Kamçev ndërsa të dyshuar janë edhe 11 persona të tjerë.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA