728 x 94

Shaqiri: Punojmë drejt reformave në arsim, ky 7 mars i gjeti mësimdhënësit me paga më të larta

Autori

Autori

Portali Tetova

March 7, 2024, 08:03

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri i ftuar në emisionin Klan Debat në lidhje me festën e 7 marsit, tha që kjo festë na gjen me beteja dhe sfida të shumta në fushën e arsimit, ku çdo ditë e më shumë po bëhen përpjekje për reformimin e ksaj fushe, siç është dhe rasti i unifikimit të pagave në arsimin e lartë.

“Ky 7 mars po na gjen me beteja dhe sfida të të cilat i patëm betejat si fillim me mësimin me prezencë fizike ose online, ndryshe nga ky 7 mars vitin e kaluar kishin një debat ku ishin të përfshirë të gjithë në sistemin arsimor sa i takon edhe pjesës që kishte bërë me paralajmërime të rrejshme brenda procesit të arsimit që ndikonin edhe në anën psikologjike të fëmijëve bombat e rrejshme si quheshin gjoja njoftimet nëpërmjet emajleve zyrtare. Në këtë 7 mars fatmirësisht nuk kemi dhe kemi gjetur fajtorët por edhe shtatë marset e kaluara kemi pasur debate në arsimin e lartë ku kaloi një propozim ligji i cili parashikon një rritje të pagave rreth 22% një debat i cili ishte në gjithë universitetet publike që duhet të jetë një reagim edhe për universitetet tjera në sektorin privat”, tha Shaqiri.

Ministri theksoi se arsimi meriton paga më të veçanta nga sektorët e tjerë, marrë parasysh rolin e rëndësishëm që ka në shoqëri.

“Kjo rritje humb duke pasur këtë debatin e pagave, më herët kam qenë edhe i kujdesshëm duke përmendur të mos bëhen krahasimet me sektorët etj sepse arsimi është sektorë i posaçëm që duhet financuar veçmas dhe nuk duhet krahasuar pagat me sektorë e tjerë sepse pagat e arsimit të lartë edhe para kësaj marrëveshje kolektive në vitin e kaluar kemi pasur edhe gjatë këtij viti rritje më shumë se 25 për qind”, deklaroi Shaqiri. /tvklan.mk

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
sedat sulejmani
Sedat Sulejmani thumbon keq 'Frontin Evropian'
image00065
Gashi: Ky shtet do të bëhet i drejtë
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos

DIASPORA