Maqedoni

Shoferët e linjave private: Nëse nuk ndërmerren masa, do të ndërpresim qarkullimin

Autori

Autori

Portali Tetova

July 11, 2024, 02:07

Shoferin e autobusit të linjës private me numër nëntëmbëdhjetë e takuam duke përfunduar turnin e fundit në ora 11:00.

Pas përfundimit të turnit dhe ndalesës së fundit në Shuto Orizore, Iseni parkon autobusin.

“Ky është drejtimi i fundit dhe e ndërpresim punën. A keni pasur takim me drejtorin? Deri tani nuk kishim, nuk ka as pagesë, as takim, nuk ka zgjidhje. Për momentin ka mbetur “status quo”. Nuk kishim takim por siç është thënë edhe më herët nuk kemi mundësi të vazhdojmë kështu, nëse nuk bëhet pagesa, nëse nuk ndërmerren masa do të duhet të ndërpresim punën totalisht e jo në mënyrë të reduktuar. Ne jemi detyruar me paratë tona të vetëfinancojmë, ne kemi marrëveshje me NQP-në dhe atje nuk shkruan askund që ne duhet të mbajmë transportin urban me vetëfinancim, por shkruan qartë se çdo javë obligohet NQP-ja që të na bëjë pagesën 70% që të mund të funksionojmë e jo 6 muaj që s’kemi të ardhura”, deklaroi Isen Halili, shofer i linjës 19.

Përveç linjës me numër nëntëmbëdhjetë, edhe linjat tjera private qarkulluan me orar të reduktuar shkaku i mos pagesës së borxhit nga ana e Ndërmarrjes së Qarkullimit Publik. Ndërsa në këtë kaos të krijuar janë vetë qytetarët që e pësojnë më së shumti duke pritur me orë në temperatura të larta.

“Shteti duhet të merr masa e jo ne, çfarë të bëjmë ne asgjë, prit -prit ose me taxi ose diçka tjetër duhet të gjendemi. Nuk i intereson askujt, e gjithë puna është te shteti, nuk interesohen, populli ankohet, nxehtë. Një grua dje ra në tokë nga i nxehti”, tha një qytetar.

“Edhe të qytetit nuk kanë klimë.. edhe të qytetit nuk kanë klime jo, tani me pesëdhjetën erdha nuk kishte klimë. Dje një orë pritem, hymë lartë në pesëdhjetën s’kishte klimë, pastaj kishte tek 59, por nuk janë të rregullt”, u shpreh një tjetër qytetar.

Sipas vozitësve privatë nëse deri të hënën nuk realizohet takimi me drejtorin e NQP-së dhe nuk gjendet zgjidhje, vozitësit privatë paralajmëruan se mund të ndërpresin tërësisht qarkullimin e linjave private të transportit publik në Shkup. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje
oltagixhari_337386966_239807778411051_2133615743797028751_n
Olta përplaset ashpër me ndjekësit: Nuk e trajtoj veten si lopë
geergerg
Taravari: Ka para, lista pozitive e ilaçeve do të promovohet pasi të zgjidhet Bordi Drejtues i Fondit Shëndetësor

DIASPORA