Maqedoni

Talat Xhaferri edhe një vit do të perdorë veturë zyrtare dhe sigurim prej gjashtë personave

Autori

Autori

Portali Tetova

June 20, 2024, 01:06

Kryeministri teknik në largim, Talat Xhaferi, edhe një vit pas përfundimit të mandatit të tij do të mund të përdorë një automjet zyrtar. Vendimi është publikuar në Gazetën Zyrtare më 13 qershor me nënshkrimin e vetë Xhaferit.

Pas përfundimit të mandatit të tij si kryeministër teknik, ai do të përdorë një “Škoda Superb” të prodhuar në vitin 2021, e cila është në emër të Shërbimit për Çështje të Përgjithshme dhe të Përbashkëta pranë Qeverisë.

Sipas Ligjit për Qeverinë, kryeministri i cili e përfundon mandatin e tij ka të drejtë të përdorë sigurim nga gjashtë persona, automjet zyrtar dhe shofer. Xhaferi ishte kryeministër për zbatimin e zgjedhjeve nga 28 janari i këtij viti dhe deri të dielën, kur pritet të zgjidhet qeveria e re, ai ishte në krye të ekzekutivit për gati pesë muaj.

Megjithatë, ai do të mund të përdorë automjet zyrtar edhe për një vit, pasi sipas Ligjit për Qeverinë, kryeministri që ka kryer funksionin më pak se një vit, “ka të drejtë të përdorë automjet zyrtar për një periudhë prej një viti nga dita e përfundimit të funksionit”.

Xhaferi është zgjedhur përsëri deputet dhe ka marrë mandatin e deputetit në zgjedhjet parlamentare. Para disa ditësh, para largimit nga funksioni, ai u lavdërua me portretin e tij si kryeministër që qëndron bashkë me portretet e ish-kryeministrave në qeveri.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje
oltagixhari_337386966_239807778411051_2133615743797028751_n
Olta përplaset ashpër me ndjekësit: Nuk e trajtoj veten si lopë
geergerg
Taravari: Ka para, lista pozitive e ilaçeve do të promovohet pasi të zgjidhet Bordi Drejtues i Fondit Shëndetësor

DIASPORA