Maqedoni

Taravari: Dorëhiqem nëse nuk fitojmë më 8 maj

Autori

Autori

Portali Tetova

April 6, 2024, 03:04

Kandidatë për president i koalicionit opozitar “ Vlen”, Arben Taravari, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka deklaruar se në raste se nuk fitojnë në zgjedhjet e ardhshme, atëherë pas 8 majit është i gatshëm të japë dorëheqje. Ai thotë se 10 vite në politkë janë të mjaftueshme.

“Në rast se nuk fitojmë në këto zgjedhje, unë mendoj se në të gjithë botën perëndimore është ashtu, në të gjitha vendet e zhvilluara është ashtu. Të paktën para organeve të partisë edhe pse tek ne kishte ngjarje të caktuara, nuk mu lejua nga bashkëpartiakët, që se paku një palë zgjedhje t’i coj deri në fund, ndërsa unë ju thash se kërkoj besim nga të gjithë ju. Një palë zgjedhje, deri më 8 maj. Nëse nuk fitojmë më 8 maj unë jam këtu për të dhënë dorëheqje” – tha Taravari.

Në rast se fiton zgjedhjet presidenciale, Taravari tha se hapi i parë do të jenë vizita në Bruksel për të marr garancë se nuk do të ketë kushte të tjera në rrugën e vendit drejt BE-së.

“Hapi i dytë, kush do të jetë mandatar i ardhshëm do e thërras, sepse duhet t’I jepet mandate për formim të qeverisë. Nga ai do të kërkoja që të më japë dinamikë për ndryshimet kushtetuese , që t’i fillojmë sa më shpejt dhe të mos na përsëritet Bukureshti i vitit 2008. Dhe e treat, do të kërkoja nga partitë politike dhe Qeveria që largohemi nga Ballkani I Hapur, si project, sepse nuk ka mbetur askush përveç Maqedonisë dhe Serbisë” – deklaroi Taravari.

Një nga temat për të cilat Taravari flet në intervistë është edhe Balancuesi.

Sipas tij, problem kryesorë është keqpërdorimi i balancuesit, si nga maqedonasit ashtu edhe nga shqiptarët. Sipas Taravarit, më e mira do të ishte që të gjendet mekanizëm që balancuesi të përfshijë edhe përfaqësimin etnik, por edhe meritokracinë. /tvklan.mk/

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA