Taravari në takim në Kumanovë me sportist, klube dhe veteran të suksesshëm në kuadër të ditës ndërkombëtare të sportit

Autori

Autori

Portali Tetova

April 6, 2024, 05:04

Kandidati për President nga radhët e VLEN Arben Taravari ka zhvilluar sot në qytetin e Kumanovës, takim me sportist, klube dhe veteran të sukeshëm. Nga kjo ngjarje e organizuar për hir të ditës ndërkombëtare të sportit kandidati për President Arben Taravari ka pranuar komente dhe sugjerime nga sportistët në lidhje me problematikat, sfidat, mundësitë dhe zgjidhjet e mundshme që ka sporti në Maqedoni të Veriut.

‘Sot një aktivitet i rëndësishëm shumë për mua. Për hir të ditës ndërkombëtare të sportit zhvilluam një takim me sportistët e zonës së Kumanovës, klubet sportive dhe veteranët e sportit për të bashkëbiseduar për programin të cilën ne e përgatisim dhe jemi në përfundim. Sot morëm komentet e tyre për periudhën e kaluar se si është trajtuar sporti. Unë mendoj që në nivel shtetëror nuk ka qenë i trajtuar mirë. Duhet seriozisht të mendojmë për subvencionime për sportistët e suksesshëm që i kemi dhe për klubet sportive. Mendojmë që Agjencinë për Rini dhe Sport të shndërrohet në Ministri, Agjenci apo Drejtori të dedikuar vetëm për sportin. Kjo do ti jepte vlerë sa më të rëndësishme në shoqëri.’

Arben Taravari bënë thirrje nga Kumanova, që sporti të jetë në fokus dhe roli primar i shoqërisë, qeverisë dhe shtetit duhet të jetë detektimi dhe ndihma ndaj sportistëve të suksesshëm të cilët janë ambasadorët më të rëndësishëm të Maqedonisë së Veriut.

‘Ne e shohim të gjithë se kemi sportistë shumë të mirë të cilët dalin prej Maqedonisë së Veriut, të cilët këtu lindin, këtu shkollohen, dhe pastaj shkojnë e bëhen super të suksesshëm në botë. Duhet të gjejmë mënyrën se si ti detektojmë dhe ti nxjerrim në sipërfaqe. Natyrisht shoqëria, qeveria dhe shteti kanë për detyrim që ti detektojnë këto njerëz, ti ndihmojnë sepse ata e luajnë rolin e ambasadorëve të shtetit në përgjithësi.’

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA