Thaçi: Qëllimi i VMRO DPMNE-së është të mos krijojë koalicion me BDI-në, e cila është potenciali i vërtetë i fuqisë politike shqiptare

Autori

Autori

Portali Tetova

March 22, 2024, 09:03

Në një deklaratë të dhënë për emisionin “Debat Plus”, Menduh Thaçi, kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), ka theksuar nevojën për formimin e një grupimi politik të fortë që do të garantojë mbrojtjen e interesave shqiptare. Thaçi ka shprehur shqetësimin se, në kontekstin e tensioneve aktuale mes komuniteteve shqiptare dhe maqedonase, është thelbësore të krijohet një front i bashkuar politik.

Sipas parashikimeve, opozita maqedonase pritet të fitojë në zgjedhje, dhe Thaçi ka vënë në dukje një strategji të oligarkisë maqedonase për të përjashtuar Bashkimin Demokratik për Integrim (BDI) nga koalicionet e ardhshme, duke preferuar të bashkëpunojë me parti më të vogla. Kjo, sipas Thaçit, është një përpjekje për të minimizuar ndikimin politik të shqiptarëve.

Thaçi ka shtuar se një nga detyrat kryesore pas zgjedhjeve do të jetë ndryshimi i Kushtetutës, një proces që kërkon një numër më të madh të deputetëve.

“Ne duhet të bëjmë një grupim të fortë politik i cili minimumin do të jetë garant i mbrojtjes së interesave shqiptare, brenda eskalimit të keqkuptimeve mes shqiptarëve dhe maqedonasve. Prashikohet se opozita maqedonase do të fitojë bindshëm, dhe në kuadër të kësaj situate, është një ide e vjetër e tyre edhe e oligarkisë maqedonase, që me marrë parti tjera më të vogla dhe mos me marrë BDI-në. Mesazhi i vërtetë është se ata nuk duan ta marrin potencilain e vërtetë të fuqisë politike të shqiptarëve.
Pa këtyre zgjedhjeve detyra kryesore është ndryshimi i Kushtetutës, që kërkon nr më të madh të deputetëve”, tha Thaçi./tvkaln.mk/

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
FB_IMG_1714042283823-720x430
Besar Durmishi: Sot festojmë sepse kemi rezultat historik
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!

DIASPORA