Maqedoni

Toshkovski: Janë rreth 500 persona që kanë mbushur 18 vjet, le të shkojnë nesër të fotografohen

Autori

Autori

Portali Tetova

April 5, 2024, 02:04

Gjendja e sigurisë në territorin e vendit është stabile, njoftoi sot ministri teknik i Punëve të Brendshme Pançe Toshkovski, pas vizitës në SPB Shkup. Po ashtu, Toshkovski në prag të zgjedhjeve, u bëri thirrje të gjithë të rinjve të cilët nesër i kanë mbushur 18 vjet që të shkojnë për t’u fotografuar për letërnjoftim, e cila, tha ai, do të përgatitet brenda një kohe të arsyeshme dhe që të mund të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës, transmeton Portalb.mk.

Ai theksoi se nuk bëhet fjalë për një numër të madh personash, pra rreth 500 persona dhe procedura mund të përfundojë brenda një dite.

Lidhur me dinamikën e prodhimit të dokumenteve personale, Toshkovski tha se aktualisht është duke punuar me kapacitet të plotë, por se nuk pret të rritet në periudhën në vijim.

“Për dhënien e pasaportës sipas procedurës emergjente duhen pesë deri në shtatë ditë, ndërsa sipas procedurës së rregullt duhen rreth dy muaj. Të mos gabohemi, këto janë kapacitetet”, tha Toshkovski.

Ministri i Punëve të Brendshme tha gjithashtu se në prag të zgjedhjeve, gjatë vizitës së sotme në SPB Shkup, është njoftuar se gjendja e sigurisë në territorin e Shkupit dhe në tërë territorin e vendit është stabile.

Ministria për Punë të Brendshme para disa ditësh paralajmëroi që procedura për nxjerrjen e pasaportave me procedurë të shpejtë tashmë është më efikas, pasi mund të kryhet brenda ditës.

Ndryshe, qytetarët kanë paguar mbi 13 milionë euro për lëshimin e pasaportave në procedurë urgjente në gjysmë viti, sipas analizës së BIRN, bazuar në të dhënat e marra nga Ministria e Punëve të Brendshme.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
IMG_9452
Një tërmet me intesitet 2.4 ballë dridhi Maqedoninë e Veriut
IMG_9448
Apasievi kundër Gashit, Mickoski: Apasievi nuk i’a vlen të komentohet!
IMG_9446
Ka filluar seanca konstituive në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së

DIASPORA