Unioni i Romëve në Frontin Europian/ Kurto Dudush: Dua të mësoj nga Ali Ahmeti që edhe unë të ngris qytetarët romë

Autori

Autori

Portali Tetova

March 25, 2024, 06:03

Kryetari i Partisë Unioni i Romëve dhe i Komunës së Shuto Orizares, Kurto Dudush, në intervistën për Klan Maqedoni tha se partia e tij po i bashkëngjitet Frontit Europian pasi nuk ka opsion tjetër përveç anëtarësimit në BE. Ai ka theksuar se nga koalicionimi i deri më tanishëm me shqiptarët është i kënaqur.

“Romët nuk kanë opsion tjetër, përveç Europës, kjo ishte arsyeja më e madhe pse ne u bashkuam rreth këtij koalicioni. E dyta, edhe natyrisht i përkasim dhe jemi më afër edhe gjeografikisht por edhe fetarisht jemi më afër me vëllezërit shqiptarë. Tashmë kemi koalicion lokal me shqiptarët dhe koalicioni jonë funksionon pa pengesa. Kjo na dha motiv shtesë se mundemi jo vetëm në nivel lokal por të koalicionojmë edhe më gjerë dhe kjo të jetë edhe me besim dhe në mënyrë afat gjate”, tha Kurto Dudush.

“Dua të mësoj fillimisht nga ai njeri, dua edhe populli im, populli rom, një ditë të jetë popull i barabartë në këtë shtet. Dhe u morëm vesh dje kur ia zgjatëm dorën njëri tjetrit ku i thashë se dëshiroj të ma transmetoni atë që bërë ju që të më ndihmoni që edhe bashkësia rome të jetë një ditë e barabartë, andaj i dhamë dorën njëri tjetrit se bashkërisht do e bëjmë atë”, tha Kurto Dudush.

Dudush tha se deri më tani qytetarët rom ia kenë dhënë votën edhe pushtetit dhe opozitës maqedonase, por për 35 vite kanë qëndruar në vend./tvklan.mk

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA