Maqedoni

VLEN: Bujar Osmani është supermjeshtri i korrupsionit në këtë shtet

Autori

Autori

Portali Tetova

April 15, 2024, 09:04

Koalicioni opozitar VLEN, ka akuzuar kandidatin presidenciat të “Frontit Evropian”, Bujar Osmanin për përfshirje në disa skandale korruptive.

Më poshtë mund ta lexoni të plotë reagimin e VLEN-it:

Derisa po zhvillohet kjo fushatë zgjedhore, kur oponentët tanë vazhdimisht bërtasin kundër Rusisë, duke aktruar aleancat perëndimore,
sot jemi këtu që t’ia kujtojmë opinionit se kush ku është dhe çfarë fsheh nën flamurin europian.

Për neve mbetet shqetësim brenga e Vuçiqit për BDI-në dhe Ali Ahmetin, sepse derisa ata nuk kanë dhënë asnjë shpjegim për këtë, kjo për ne nënkupton se Serbia, si aleat i Rusisë, ka lidhje të thella në BDI.

Ndërkaq, më shumë se kaq, janë edhe disa biznese të dyshimta të kësaj partie që na i rrisin dyshimet.

Meqë opinioni mund të ketë harruar, ne duam të kujtojmë se pikërisht Bujar Osmani, si ministër i Shëndetësisë në qeverinë e Nikolla
Gruevskit, në vitet 2008-2011, është akuzuar në procesin gjyqësor “Pacienti”, ku ai dyshohet për korrupsion dhe favorizim në furnizime
publike të një kompanie bullgare nga Bllagoevgradi, së cilës i ka lëshuar 6.5 milionë euro.

Por, Bujar Osmani këtë huq të korrupsionit me tenderë nuk e ka harruar asnjëherë. Kështu, duke qenë në detyrën e kryesimit të OSBE-së, Bujar Osmani i ka dhënë kompanisë donatore të BDI-së, “EUROVIA”, një tender me vlerë prej 1.8 milionë euro, ndërsa po ashtu për këtë samit Bujar Osmani ka realizuar një tender tjetër për makina me çmime dhjetë herë më të larta, duke i dhënë kompanisë “ABC RENT A CAR” 1 milion euro.

Madje, për çudi, kjo kompani vazhdimisht fiton tenderë në tre vitet e fundit te Bujar Osmani.

Sikur të mos mjaftonin vetëm këto, Bujar Osmani ia ka dhënë dy tenderë në vlerë prej 150 mijë euro edhe kompanisë “ARBËRIA”, e cila po ashtu është donatore e BDI-së.

Dhe, kapaku i krejt korrupsionit të Bujar Osmanit është tenderi për kompaninë “EUROINVEST MEDIU” nga Zajazi i Ali Ahmetit, së cilës Bujar
Osmani ia ka dhënë një tender në vlerë prej 800 mijë euro.

Ky është kandidati i Frontit Europian, që shtiret se po e lufton Rusinë dhe po e mbron Europën, ndërsa të vetmen gjë që e ka për t’u mburrur është korrupsioni.

Sidoqoftë, atij dhe partisë së tij i kanë mbetur edhe pak ditë deri në përjashtimin nga skena, për t’ia hapur rrugën një opsioni proeruopian dhe të pakorruptuar. Prandaj, ia VLEN!

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së
445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
ARII-696x387
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje
IMG_9381
Nesër seanca konstituive, me shumë gjasa Afrim Gashi kryeparlamentar

DIASPORA