Xhaferi: Kosova nuk do të përjashtohet nga përfitimet e pakos 6-miliardëshe e BE-së

Autori

Autori

Portali Tetova

February 29, 2024, 06:02

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, qe pjesëmarrës në Samitin BE – Ballkani Perëndimor ka thënë se do të vazhdojë të mbështes projeksionet që dalin nga plani për rritje të Ballkanit Perëndimor në kontekst të bashkëpunimit me institucionet e BE-së.

Xhaferi në një prononcim për Klan Kosovën foli edhe për deklarimet e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, i cili disa herë e ka përmendur që t’i ndajnë rrugët drejt BE-së me Maqedoninë e Veriut. Për këtë ai tha se s’ka informata se një gjë të tillë ta ketë deklaruar Rama.

“Unë nuk kam informata se kryeministri Rama ka deklaruar për ndarje të rrugëve me Maqedoninë e Veriut për rrugëtimin tonë të përbashkët në Bashkimin Evropian. Kështu që, ne bashkërendisim të gjitha veprimet. Fakti që ne kemi pengesa në rrugëtim, është çështje që ne brenda vendit ta zgjidhim dhe shpresoj që t’i rrekemi kësaj çështje më seriozisht pas zgjedhjeve që janë para nesh, presidenciale dhe parlamentare”, tha ai, njofton Klankosova.tv.

Kosova në Samitin BE – Ballkani Perëndimor nuk u prezantua nga asnjë lider, por që të pranishmëve iu drejtua me një videomesazh kryeministri i vendit, Albin Kurti.

Në lidhje me këtë, Xhaferi tha se përkundër që nuk ishte prezent, Kurti potencoi qartë që qëndron në përcaktimet e planit për rritje dhe në komunikim me BE-në.

“Ideja është që përfitimet e rrugëtimit të përbashkët të vendit të Ballkanit Perëndimor nuk përjashtojnë asnjë nga vendet e Ballkanit.

Nënkupton tërësinë e asaj se çka përbën Ballkani Perëndimor. Fakti që fizikisht nuk ishte prezent kryeministri Kurti, ai shumë qartë e potencoi që qëndron në përcaktimet e planit për rritje dhe në komunikim me BE-në. Cështja është që nuk ka ndasi në kuptimin se çka është ideja për përfitime për qytetarët tanë në komplet rajonin”.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA