Xhaferi në Ditën e mësuesit nga Forina: Të jesh mësues është mision dhe përgjegjësi, ata janë fuqia e arsimit

Autori

Autori

Portali Tetova

March 7, 2024, 12:03

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot, me rastin e Ditës së mësuesit, vizitoi Shkollën Fillore “Forina”, në fshatin e tij të lindjes, Forinë, Gostivar.

Kryeministri Xhaferi, në fjalimin e tij para mësimdhënësve dhe nxënësve, ju uroi atyre Ditën e mësuesit, duke theksuar se në këtë ditë u bëhet respekt mësuesve që e ushtrojnë profesionin më fisnik, dhe ky është arsimimi dhe edukimi i brezave të ardhshëm. Dita e sotme, siç theksoi Kryeministri Xhaferi, është përkujtimi i hapjes së mësonjëtores së parë me mësim në gjuhën shqipe në Korçë, me të cilën janë vendosur themelet e arsimit shqip.

Kryeministri Xhaferi, në fjalimin e tij e potencoi rëndësinë e mësimdhënësve në procesin arsimor si dhe përsosjen profesionale të njohurive të nxënësve, që është e rëndësishme për të ardhmen e të rinjve, por edhe për prosperitetin e shoqërisë.

“Kjo është një ditë e veçantë kur kujtojmë ditën e hapjes së mësonjëtores së parë në gjuhën shqipe në historinë tonë. Ne i nderojmë të gjithë ata që janë gjallë dhe janë mes nesh, për kontributin që kanë dhënë. Sot ne e gëzojmë mundësinë në të cilën gjeneratat e reja kanë mundësi të zgjedhin nga disa universitete ku mësimi zhvillohet në gjuhën shqipe, përkatësisht Universiteti Shtetëror në Tetovë, Universiteti “Nënë Tereza” në Shkup dhe Universiteti i Evropës Juglindore e cila u themelua mbi një iniciativë private-publike. Të gjitha ato institucione të arsimit sipëror kanë një qëllim të përbashkët dhe ky është zhvillimi i misionit të lartë akademik të gjuhës shqipe. Le të jetë ky shembull dhe nxitje për studentët që i nisin hapat e parë të përvetësimit të dijes, të synojnë që një ditë, njëri prej tyre të zërë vendin tim këtu, por edhe vendin e të gjithëve nga ne“, porositi Kryeministri Xhaferi.

Në fjalimin e tij, Kryeministri Xhaferi potencoi se është veçanërisht i kënaqur me faktin që, ndryshe nga e kaluara, sot nxënësit në këtë shkollë mësojnë në një objekt të ri dhe bashkëkohor.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President

DIASPORA