Xhaferi nuk përgjigjet se pse nuk u ndërtuan 8 sallat sportive në Tetovë thotë “nuk jam përfaqësues i BDI-së”

Autori

Autori

Portali Tetova

March 25, 2024, 03:03

Kryeministri teknik i cili vjen nga radhët e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Talat Xhaferi nuk përgjigjet se pse nuk u realizua ndërtimi i tetë sallave sportive në shkollat fillore të Tetovës, i cili është premtim në programin zgjedhor të vitit 2020/24 të BDI-së, shkruan Portalb.mk.

I pyetur për këtë në një promovim të rrugës në fshatin Gllogjë të Komunës së Tearcës, Xhaferi refuzoi të përgjigjet.

“Do shkoni deri në Reçicë, deri në Reçicë do shkoni, po më pyetni mua për BDI, nuk jam përfaqësues i BDI-së unë. Po vij nga radhët jam kryeministër nuk jam përfaqësues i BDI-së… Fola për tjetër send pak më herët, për programin zgjedhor nuk e përfaqësoj”, tha Xhaferi.

Megjithatë “Reçica” të cilës i referohet Xhaferi, apo nga selia e BDI-së nuk përgjigjet në pyetjet gazetareske të Portalb.mk.

Në heshtje qëndrojnë edhe nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës e cila udhëhiqet nga kuadro të BDI-së.

Në programin zgjedhor 2020-2024 të zgjedhjeve të fundit parlamentare me të cilin garoi BDI, te pjesa e projekteve kapitale në arsim përmendet ndërtimi i tetë sallave sportive në shkollat fillore të Tetovës.

Sipas programit sallat sportive do fillonin të ndërtoheshin në vitin 2020 dhe do të përfundonin në vitin 2024 për këto shkolla: “Bratstvo Migjeni”, “Andrea Saveski Kikish”, “Kirili dhe Metodi”, “Liria”, “Naim Frashëri”, “Istikball”, “Rilindja” në Sellcë dhe “Gjergj Kastrioti” në Xhepçisht.

Sot, katër vite më vonë në terren nuk janë realizuar shtatë nga këto salla sportive.

Sallë sportive është ndërtuar vetëm në shkollën “Andrea Saveski Kikish”, ku shumica e nxënësve janë maqedonas.

Mungesën e sallave sportive nxënësit dhe arsimtarët e këtyre shkollave e ndjejnë më tepër gjatë stinës së vjeshtës dhe dimrit kur ora e edukatës fizike duhet të zhvillohet brenda.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA