Zjarri në Malin Sharr po i afrohet fshatit Sellcë/Banorët në panik, zjarrfikësit nuk mund të ngjiten në mal

Autori

Autori

Portali Tetova

April 15, 2024, 01:04

Zjarri vazhdon të jetë aktiv mbi Sellcën e komunës së Tetovës. Ka 5 ditë që flakët po djegin malin Sharr, ndërsa zjarri po i afrohet shtëpive të fshatit.

Banorët thonë se janë në ankth dhe se nuk mund as të flejë të qetë. Akuzojnë autoritet se nuk po bëjnë përpjekje të mjaftueshme për ta shuar zjarrin.

“Kemi frikë ama nuk ka kush vije ta ndale. Dje kanë ardhur me helikopterë, por më duket se kanë hedhur benzinë, se më shumë është ndezë, s’e kanë ndalë. Mbrëmë e shohë se është afruar. Unë jam nga Vica por e shohë zjarrin në Sellcë.”

“Pesë ditë është duke u afruar. Kanë ardhur dje kanë hedhe ujë. Si me ndezë, jo ta shuajnë po ta ndezin. Ku të flesh rehat!? Ai na mbron nga vërshimet, atë mal ne dogjëm, s’ka shtet këtu, të gjithë vinë shohin edhe kthejnë s’kemi çka bëjmë. Dje kur erdhën helikopterët mua më vinte si me hedh benzinë jo ujë.”

Por komandanti i njësisë territoriale kundër zjarrit, thotë se ata mbrëmë kanë qenë deri ora 21 në vend ngjarje dhe se gjatë ditës së djeshme është intervenuar edhe me helikopter.

“Zjarri është në një largësi 2 kilometra nga fshati , për ne si zjarrfikësi është një terren i vështirë që të futemi është një teren malor siç shihet. Bëjmë përpjekjet tona që të jemi në krye të detyrës. Nga Qendra për Menaxhim me Kriza kemi kërkuar që të aktivizohen helikopterë dhe avion, që Maqedonia e Veriut i posedon. Deri tash kemi aktiv një helikopter dhe sot nga mëngjesi me kërkesën time, pasi që zjarri merr përmasa më të mëdha, pasi që kemi lënë djegëse që hedhet nga pjesa e sipërme dhe shpërndahet në pjesë tjera”, tha Avni Ahmeti – komandat i NJTKZ- Tetovë.

Edhe gjatë ditës së sotme po vazhdojnë përpjekjet për shuarje të zjarrit, por tani për tani zjarri ende është aktiv.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA