Bitcoin arrin në 60,000 dollarë

Autori

Autori

Portali Tetova

February 28, 2024, 06:02

Bitcoin ka arritur në 60,000 dollarë për herë të parë që nga nëntori 2021 – duke e vendosur kriptomonedhën afër një rekordi të ri.

Një Bitcoin kushtoi 60,650 dollarë në një moment herët të mërkurën pasdite, pas ditësh rritjesh të mëdha, raporton CNN.

Ishte afër nivelit më të lartë të të gjitha kohërave prej 67,707 dollarësh të regjistruar më 9 nëntor 2021, kur shumë njerëz iu drejtuan asetit digjital në pandemi.

Pas një kolapsi të çmimit në fund të vitit 2022, ai ka dëshmuar një ringjallje – kryesisht për shkak të produkteve të reja në ShBA që lejojnë njerëzit të gjurmojnë vlerën e Bitcoin pa e zotëruar atë, diçka e njohur si një fond i tregtuar në këmbimi (ETF).

Bitcoin është rritur me 42% që nga fillimi i vitit 2024 dhe 20% që nga e shtuna. Rritjet e fundit nuk janë parë që nga nëntori 2021.

Rritja e fundit e vlerës vjen përpara ngjarjes së ardhshme të “përgjysmimit” të çmimit të bitcoinit, që vjen në prill, ku numri i bitcoin-ëve të rinj që hyjnë në treg do të ulet përgjithmonë me 50%.

Ky proces është krijuar për të ngadalësuar lëshimin e bitcoinit, furnizimi i të cilit është i kufizuar në 21 milionë tokena – nga të cilat 19 milionë veçse janë krijuar.

Rreth 900 bitcoin të rinj krijohen çdo ditë, por kjo duhet të reduktohet në 450.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA