Maqedoni

Gjykata civile SHKUP vendos: Qani Nesimi është myfti i Tetovës

Autori

Autori

Portali Tetova

June 13, 2024, 11:06

Në gjykatën Civile Shkup si gjykatë kompetente në zgjidhjen e kontestit ligjor mes BFI – Shkup dhe Muftinisë së Tetovës në prezencë të përfaqësuesve të dy palëve në seancë e radhës gjyqësore të mbajtur me datë 03.06.2024, reth shkarkimit të paligjshën të Muftiut të deri tanishëm Prof. Dr. Qani Nesimi, dhe emërtimit antikushtetues të ashtuquajtur UD Muftiut Selver Xhemaili, gjykata civile shkup ka të sjellur vendim të përkohshëm nga ku prof. Dr. Qani Nesimi mbetet Mufti i Tetovës a njëherit i ndalohet BFI – Shkup dhe Selver Xhemailit që të ndërmrin aktivitete të mëtutjeshme në dëm të Muftinisë së Tetovës, prfshi dhe paraqitjen e tij UD Mufti në Tetovë, ndërsa regjistri qendror i RMV – Shkup obligohet të bëjë ndryshimin e të dhënave në regjistrin e Bashkësive Fetrae dhe Grupeve Religjioze me çrast rikthehet emri i Muftiut legjitim Qani ef. Nesimi dhe shlyhet emri i UD Muftiut joligjor dhe antikushtetues.


Vendimi i masës së përkohshme të Gjykatës Civile Shkup në mënyrë zyrtare të zbatohet edhe në departamentin për regjistrimin e bashkësive fetare pranë kësaj gjykate.


Kujtojmë opinionin se me datë 08.11.2023 në mënyrë joligjore nga ana e BFI – Shkup ishte shkarkuar Qani Nesimi nga detyra e Muftiut të Tetovës, i cili vendim u kontestua me unanimitet nga organi bazë kushtetues kompetent Muftinia e Tetovës, duke e vlerësuar si të pa bazë, joligjor dhe anti kushtetues, njëherit mëxhlisi i xhemateve të Muftinisë së Tetovës me shumicë absolute mbështeti Qani ef. Nesimi për Mufti të Tetovës.


Muftinia e Tetovës dhe mexhlisi i xhemateve pranë Muftinisë njëherit kontestoi vendimin anti kushtetues të Shaqir Fetait për emërim të UD Muftiut Selver Xhemaili i cili vendim është në kundërshtim me sistemin normativ të BFI, njëherit duke i a bërë të qartë se organi bazë themelorë i BFI pra Muftinia është i vetmi organ kushtetues kompetent që ka të drejtën e propozimit të kandidatëve të mundshëm për mufti, të drejtë themelore kushtetuese si organ kolektiv që nuk mund askush të jau konteston e më së paku vullneti individual i një personi qoftë edhe i quajturi Shaqir Fetai.


Me datë 04.03.2024 shumica absolute e hoxhallarëve të Muftinisë së Tetovës deri tek BFI ngritën iniciativë me përkrahje të parezervë në mbështetje të Muftiut të Tetovës Prof. Dr. Qani ef. Nesimi, dhe të tërhiqet vendimi joligjor dhe antikushtetues i emërtimit të ashtu quajtur UD Muftiut Selver Xhemaili i cili nga vet Shaqir Fetai ishte i përfolur si keqpërdorues i kurbanave të BFI-së dhe mjeteve të dijasporës dedikuar për institucionet edukativo arsimore dhe shkencore të BFI-së.

Vendimi i Gjykatës SHKUP

 

 

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA