Maqedoni

Kandidatët Presidencial për çdo ditë në facebook?

Autori

Autori

Portali Tetova

March 27, 2024, 11:03

Bujar Osmani, ditën në Facebook e nisi si Ministër I Jashtëm, me postimin për shënimin tradicional të fillimit të Ditëve të NATO-s në vend me pjesëmarrjen e korit diplomatik.

Por, iftaret vazhdojnë të jenë në “modë”. Në Shkup, Osmani, para veteranëve të UÇK-së, deklaron se falë tyre është arritur Kryeministria, kurse synimi I radhës është Presidenti.

Në postimet në rrjetet sociale nuk janë harruar artistët, drejtuesit dhe puntorët e kulturës, por edhe bizneset familjare.

Kandidati presidencial I opozitës shqiptare, Arben Taravari, aktiv është në hapjen e shtabeve të koalicionit VLEN. Hapja e tyre bëhet në ora 21.00, krejt kjo mbase për të respektuar Ramazanin, iftarin por edhe namazin e Teravisë.

Nuk është harruar edhe elita universitare akademike dhe ekspertët e fushave të ndryshme. Sipas asaj që shkruan Taravari në Facebook, Programi Presidencial do të hartohet nga kjo elitë

Mbase për shkak të obligimeve, Presidenti aktual dhe kandiidati I LSDM-së, Stevo Pendarovski, nuk është gjithaq aktiv nëpër rrjetet sociale. Në këtë profil, postimin e fundit e ka më 24 mars duke uruar 75-vjetorin e institucionet kulturor “Tanec”.

Por, kjo nuk mund të thuhet për kandidaten presidenciale të VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska – Davkova.

Ajo në Facebook shpërndan video të shkurtëra me mesazhe të ndryshme, por kohë pas kohe komenton edhe zhvillimet aktuale politike në vend dhe jo vetëm.

“Natyra zgjohet, por edhe gratë duhet të zgjohen! Duhet të shfrytëzohet kreativiteti i thuajse 50% të popullsisë, atëherë Maqedonia që bart emër femre, do të jetë më prosperuese” – thuhet në një ndër mesazhet e postuara në Facebook të Gordana Siljanovskës.

Më aktive në Facebook është kandidatja presidenciale e “Levicës”, Biljana Vankovska.

Ajo shkruan për zhgënjimin e të rinjve, se nuk e fal Marrëveshjen e Prespës dhe nuk njeh gjysmëpatriota, shkruan për të drejtat kushtetuese, por edhe për opozitën, pozitën dhe opozitën maqedonase dhe shqiptare.

“Nuk e di se kush është më i keqi – opozita e bashkuar maqedonase apo shqiptare. Apo, kush është më i keq – pjesa maqedonase apo shqiptare e pushtetit” – pyet Vankovska duke potencuar se habitet kur dikush beson në kapacitetet demokratike të njerëzve që kanë kaluar nëpër të gjitha kombinatorikat e koalicioneve.

Kandidati presidencial i Lëvizjes “Znam”, Maksim Dimitrievski, nëpër rrjetet sociale poston pjesëmarrjet nëpër podcaste të ndryshme, kurse Stevço Jakimovski, postimin e fundit në Facebook e ka më 25 mars, me pjesëmarrjen në një studio televizive.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë

Më shumë nga kategoria

449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Adnan-Azizi-768x463-1
Azizi: Imagjinoni deri ku shkon injoranca, hipokrizia dhe pafytyrësia e DUI-stave! Kërkojnë mbylljen e kazinove!
merko
Akuza ndaj Merkos dhe 10 personave të tjerë për krim urbanistik
-1200-630-arta-kabashi-726348369854740484565-696x3921-1-1709194693
Arta Kabashi tregon se çfarë i ka ndodhur pas ”BBV”: M’i ka ndezur …
snopce-elmi
Snopçe: Deputetët e Selës mbështetën ligjin e Artan Grubit për lojërat e fatit! (Video)
IMG_2225
Adina Osmani nga Universiteti i Tetovës, fituese e çmimit “Unaza Inxhinierike”
IMG_2223
Misi i Maqedonisë ra nga lartësia duke bë “selfi”, theu 11 brinjë

DIASPORA