Maqedoni

Kazinot s’po ndalen, dy të tjera gjigante hapen në Shkup

Autori

Autori

Portali Tetova

April 17, 2024, 01:04

Në një periudhë relativisht të shkurtër kohore, dy kazinotë e mëdha klasike në Maqedoninë e Veriut janë shtrirë edhe më shumë.

“Admiral Casino” nga fundjava e kaluar zyrtarisht ka filluar punën në hotelin “Limak” në Shkup, ndërsa “Apex” nga kjo javë ka hapur dyert në hotelin “Luxor” në pikën kufitare Bllacë me Kosovën, shkruan portali Faktor.

“Admiral” licencën e ka marrë nga Qeveria, pra muajin e kaluar nga Ministria e Financave, ndërsa “Apex” ka edhe leje pune që nga prilli.

Përveç 317 slot-makinave dhe ruletës elektronike, “Apex” ka gjithashtu shtatë tavolina ruletë live dhe tetë tavolina me karta live. Admirali ka 181 slot machines, pesë tavolina blackjack dhe pesë tavolina ruletë amerikane.

Kazinotë duhet t’i paguajnë buxhetit një shumë një herë për licencë në vlerë prej 600,000 euro, të paguajnë 20 për qind të diferencës midis shumës së paguar, si dhe të paguajnë nga 1,725 ​​deri në 3,000 euro për tavolinë lojrash në baza mujore.

“Apex” është në pronësi të kompanive Beteiligungsk-und Consulting, Apex Holding, Unio Beteiligungs Austria dhe Call Maxx. “Grand Admiral Casino” u themelua nga “VVC Group”, “Atlantis Holding” dhe “SBA Holding”, por më vonë primatin e mori e njohura “Novomatic” përmes “Royal Eagle”.

Novomatic, përmes Makoten-it, zotëron kazinonë Flamingo në vendkalimin kufitar Bogorodicë, si dhe kazinonë në hotelin Marriott në Shkup. Ndër kazinotë tjera të njohura në vend është edhe “Hotel dhe Kazino Princesha” e Bogorodicës në Gjevgjeli. Këto kazino, si të tjerat, duhet të shfaqin dhe mbajnë një bazë kapitali prej 2.5 milionë euro për të funksionuar./Faktor.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së
445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
ARII-696x387
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje
IMG_9381
Nesër seanca konstituive, me shumë gjasa Afrim Gashi kryeparlamentar

DIASPORA