Maqedoni

Mjekët specializantë: Shteti po na detyron ta braktisim vendin

Autori

Autori

Portali Tetova

April 16, 2024, 05:04

Rreth 400 mjekë të rinj në Maqedoninë e Veriut që po kryejnë specializimin në Klinikën Universitare në Shkup, e kanë ndërprerë punën në shenjë pakënaqësie për shkak të moszgjidhjes së statusit të tyre.

Ata thonë se janë të angazhuar sikurse mjekët e tjerë, mbajnë kujdestaritë e natës, punojnë në ambulanca, asistojnë në ndërhyrje kirurgjikale, por nuk kanë asnjë të drejtë, nuk janë të punësuar me kontratë, nuk kanë sigurim shëndetësor, nuk kanë stazh pune, ndërsa marrin një pagë mujore prej 420 eurosh.

Ata paguajnë vetë për specializimet që po bëjnë në klinika të ndryshme që zgjasin nga katër deri më pesë vjet, varësisht drejtimit që kanë zgjedhur.

Këta mjekë të rinj nuk e gëzojnë statusin e njëjtë sikurse mjekët e tjerë, specializimet e të cilëve financohen nga shteti dhe që e kanë të rregulluar stazhin e punës, sigurimin shëndetësor e po ashtu marrin edhe pagë më të lartë mujore.

“Të gjithë këta që ndodhen në këtë protestë, janë mjekë që nuk e kanë të rregulluar statusin e tyre. Ata kanë dëshirë dhe vullnet për të qëndruar në këtë shtet, për të dhënë kontributin e tyre në shërbim të qytetarëve, por nëse vazhdon injorimi nga shteti, atëherë nuk kanë zgjidhje tjetër pos që të marrin fatin në duart e tyre dhe të ikim nga vendi”, thotë Tamara Pejovska, mjeke që po specializon në Klinikën e Kirurgjisë.

Mjekët thonë se për shkak të moszgjidhjes së statusit, janë të detyruar që edhe kontrollet e tyre shëndetësore në vendin ku punojnë, t’i paguajnë nga xhepi i tyre ndërsa grave u ndërpritet edhe ajo pagë që marrin nëse shkojnë në pushim të lehonisë.

“Mua më ka ndodhur që kontrollin shëndetësor ta paguaj privatisht, pasi nuk kam sigurimin shëndetësor. Isha helmuar dhe u detyrova që të shtrihem në Klinikën Infektive ku pagova për trajtimin mjekësor”, thotë një mjeke specializante në Klinikën e Kardiologjisë.

“Ne, mjeket specialiste të gjinisë femërore jemi më së shumti të diskriminuara pasi në rast të pushimit të lehonisë, neve na ndërpritet edhe ajo pagë që merrnim. Mendoj se kjo nuk ndodh në asnjë shtet, që të mos paguhet pushimi i lindjes”, thotë një tjetër mjeke specializante.

Nga Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut thanë se kërkesat e tyre do të shqyrtohen në mbledhjen e Qeverisë dhe zgjidhje mund të pritet pas përfundimit të zgjedhjeve. Megjithatë, nga kjo ministri kanë hedhur dyshime se protesta mund të jetë e nxitur për qëllime politike, tani në kohën kur vendi ndodhet në fushatë zgjedhore.

“Sigurisht që kjo protestë nuk është e nxitur, thjesht, nga dëshira për të përmirësuar statusin e tyre social. Kjo ka edhe prapavijë politike. Pse pikërisht tani iniciohen kërkesat e tyre? Kjo është indikative pasi duhet të kenë durim meqë pas zgjedhjeve do të angazhohem që të ketë rishikim të buxhetit që të mund të plotësohet kërkesa e tyre”, tha ministri i Shëndetësisë, Ilir Demiri.

Por, mjekët protestues hedhin poshtë pretendimet e tilla duke sqaruar se shprehja e pakënaqësisë së tyre është e hershme dhe jo tani në fushatën elektorale.

“Unë personalisht nuk kam librezë partiake, e vetmja librezë që kam është ajo e dhurimit të gjakut, në të cilin shkruan se jam zero pozitiv”, thotë Kristina Iliovska, mjeke.

Protesta e mjekëve ka shkaktuar kaos në klinikat e Shkupit pasi qytetarët duhet të presin me orë të tëra për shërbimet mjekësore.

“Në klinika ka pacientë që presin në radhë. Në Onkologji është tmerr pasi ka njerëz që me orë të tëra presin për një shërbim kimioterapie. Thonë se nuk ka personel mjekësor ndërkohë që kemi mjekë që protestojnë pasi nuk pranohen në punë. Kjo është absurde. Si të rrinë këta mjekë në këtë shtet… andaj të gjithë po ikin nga ky vend”, thotë një qytetare nga Shkupi.

Pakënaqësi për gjendjen në shëndetësi ka pasur edhe në muajin shkurt kur Sindikata e pavarur e punëtorëve shëndetësorë u kërcënua me protesta nëse institucionet nuk e plotësojnë kërkesën për rritje pagash, por edhe për punësime të reja.

Në Maqedoninë e Veriut në sektorin e shëndetësisë janë të punësuar rreth 25.000 persona; mjekë, specialistë, infermierë, laborantë, shërbyes, shoferë, e personel tjetër.

Pagat e mjekëve sillet varësisht pozicionit dhe përgatitjes profesionale; 600 euro marrin mjekët fillestarë, ndërsa mjekët specialistë rreth 730 euro./REL

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_9452
Një tërmet me intesitet 2.4 ballë dridhi Maqedoninë e Veriut
IMG_9448
Apasievi kundër Gashit, Mickoski: Apasievi nuk i’a vlen të komentohet!
IMG_9446
Ka filluar seanca konstituive në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së

DIASPORA