Maqedoni

Partnerëve të qeverisë u mbetet të votojnë zv/ministrat dhe të zgjedhin drejtorët e ardhshëm

Autori

Autori

Portali Tetova

June 27, 2024, 03:06

Partnerëve të koalicionit qeveritar u mbetet të zgjedhin në Kuvend funksionarët me të cilët do të përfaqësohen në eshalonin e dytë, pozitat e zv/ministrave në qeverinë e re, por edhe të caktojnë funksionarët që do të udhëheqin me drejtoritë të cilat do t’u takojnë.

VLEN konfirmon se në ndarjen e pushtetit do t’i takojnë 30% nga numri i përgjithshëm i drejtorive, të cilat duhet të ndahen mes partnerëve të koalicionit, Aleancës për Shqiptarët krahut të Taravarit, Alternativës, Besës, Lëvizjes Demokratike, si dhe Bekim Qokut edhe pse pa subjekt politik. Nga koalicioni sqarojnë se kanë një metodologji se si do të bëhet ndarja megjithatë nuk do ta zbardhin deri sa nuk e konfirmojnë liderët në një takim, i cili ka gjasa të mbahet brenda javës. Bisedimet mes grupeve të punës brenda VLEN për ndarjen e drejtorive kishin filluar prej kohësh, menjëherë pas caktimit të emrave të ministrave dhe zv/kryeministrave.

Sa u takon zv/ministrave, VLEN pritet të ketë shtatë zv/ministra në qeverinë e re.

Nga ana tjetër, partia e Maksim Dimitrievskit ZNAM do të ketë dy zv/ministra. Vetë kreu i partisë, në prononcimet e fundit, nuk zbardh për sa drejtori është marrë vesh. Ai thotë se për këtë çështje, nuk është biseduar akoma me kryeministrin Mickoski.

Drejtorit më të pëlqyera historikisht nga partitë politike janë MEPSO, Hekurudhat, Fondi pensional, Posta, Rrugët e Maqedonisë, etj. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA