Lajme

Fillojnë punimet në qarkoren e Tetovës, Rustemi paralajmëron realizimin e shumë projekteve

February 13, 2024, 01:02

Në Tetovë sot filloi ndërtimi i Qarkores që do të lidh Treboshin me vendbanimin e Neproshtetin. Të pranishëm në ngjarjen e organizuar me rastin e shënimit të fillimit të punimeve ishin kryeministri Talat Xhaferri, zëvendëskryeministri Artan Grubi, ministri i Transportit Bllagoj Bocvarski, ministri i Financave Fatmir Besimi, drejtori i Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore Ejup Rustemi si dhe funksionar tjerë.

Realizimi i këtij projekti është i n jë rëndësie të veçant për banorët e Tetovës dhe rredhinës me ç’rast do të lehtësoj qarkullimin e qytetarëve dhe mallrave.“Ky projekt kap vlerën prej 12 milionë euro, mjete të siguruara nga buxheti i NPRRSH-së.Do të ndërtohet gjithsej 5,4 km rrugë, me gjerësi prej 6.6 metra. Gjithashtu, në dy anët e rrugës do të ketë rrugë paralele dhe shërbyese të tamponuar në tërë gjatësinë e rrugës me gjerësi prej rreth 3 metra. Afati i parashikuar i përfundimit të punimeve është 15 muaj, gjegjësisht në maj të vitit 2025 duhet të përfundoj”, tha drejtori Ejup Rustemi.

Ndërmarrja Publike për Rrugë Shtetërore, shtoi ai, në periudhën e kaluar, përkatësisht gjatë këtij mandati, ka realizuar dhe realizon disa projekte që gravitojnë në rajonin e Pollogut.Drejtori Rustemi tha se në autostradën Shkup – Tetovë realizohen disa projekte edhe atë: Riparimi dhe rehabilitimi i autostradës, në gjatësi prej 13 kilometra, në të dy korsitë; Pastrim i tërësishëm i akseve rrugore; vendosja e mbrojtjes së zërit përgjatë autostradës, përkatësisht në afërsi të vendbanimit Saraj si dhe modernizimi i pikave pagësore në Gllumovë dhe Zhelinë, që janë pjesë e Korridorit 8.

Sipas drejtorit të NP për Rrugë Shtetërore gjatë periudhës së kaluar janë riparuam dhe rehabilituar disa rrugë rajonale në Tetovë dhe rrethinën e saj. “Pas shumë viteve u rehabilitua rruga rajonale Karpallak – Zhelinë, Zhelinë – Shemshovë – Jegunovcë; Shipkovicë – Veshalë – Bozovcë; Tetovë -Xhepcisht, dhe disa akse rrugore brenda qytetit të Tetovës si: rruga nga bulevardi ILIRIA deri te rruga që shpien për në Kodrën e Diellit; rruga nga nyja rrugore Bërvenicë deri në Universitetin Shtetëror tëTetovës; rruga nga nyja rrugore në Tetovë deri në Universitetin e EvropësJuglindore dhe rruga rajonale nga kazerma e qytetit deri te stadiumi, ndërsa së shpejti do të fillojë realizimi i projektit për vendosjen e sinjalizimit të komunikacionit në rrugën Tetovë – Jazhincë.

Së bashku me Republikën e Kosovës do të ndërtojmë edhe tunelin që lidh dy vendet tona dhe është pjesë e projektit për ndërtimin e rrugës Tetovë-Prizren, tha drejtori Rustemi. Ai më tej shtoi se ky mandat do të mbahet mend për investime kapitale në infrastrukturën rrugore. “Filluam me realizimin të projektit më të madh historik, ndërtimin e Korridorit 8 dhe Korridorit 10 d, që do të lidh vendin tonë me rajonin dhe Evropën. Me ndërtimin e këtyre dy korridoreve do të lehtësojmë qarkullimin e qytetarëve dhe mallrave që do të ndikojë në zhvillimin ekonomik. Nuk do të ndalemi këtu. Investimet në infrastrukturën rrugore vazhdojnë edhe gjatë këtij viti. Në fokus janë ndërtimi, riparimi dhe rehabilitimi të disa akseve rrugore në mbar vendim që kanë për qëllim ndërtimin të një infrastrukturë rrugore moderne”, nënvizoi drejtori i NPRRSH Ejup Rustemi në fjalën e tij në ngjarjen e organizuar me rastin e shënimit të fillimit të punimeve për ndërtimin e qarkores së Tetovës..

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
452518931_1265767194697996_8406614727011396292_n
Sedat Sulejmani mer detyrën në Ministrinë e Kulturës
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB

DIASPORA