Barikadat në Xhepçisht dhe Poroj problem për qytetarët. Ejup Rustemi ende nuk e ka projektin për sinjalizim (VIDEO)

Kanë kaluar dy muaj që kur janë raportuar ankesat e qytetarëve të cilët frekuentojnë rrugën Tetovë – Jazhnincë për shkak të barikadave të pa sinjalizuara...

ASH: ndërtimet pa leje ose në kundërshtim me lejet e dhëna vazhdojnë të lulëzojnë në qytetin e Tetovës

"Kaosi urbanistik, ndërtimet pa leje ose në kundërshtim me lejet e dhëna vazhdojnë të lulëzojnë në qytetin e Tetovës. Edhe pse kjo dukuri ishte kryefjala...

Artan Grubi mbikëqyr punimet në “Bllagoja Toska” në Tetovë (video)

Zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi ka qëndruar sot në Tetovë, ku nga afër ka mbikëqyrur punimet për bulevardin “Bllagoja Toska”, përcjell TV21. Nga realizuesit e...

Rinia e Gostivarit rreshtohet me Lëvizjen BESA

Sonte Forumi Rinor i Lëvizjes BESA është duke mbajtur konventën themeluese të degës rajonale në Gostivar, ku do të zgjidhet kryetari dhe kuvendi i rinisë...

Bislimovski: Rryma do të shtrenjtohet 13 për qind nëse KRRE i pranon kërkesat e kompanive

Në Komisionin Rregullator për Energjetikë (KRRE) kanë arritur të gjitha kërkesat për çmimin e rrymës dhe nëse pranohen, kjo do të thoshte rritje të saj...

Fun

Bëhen virale videot e Rihannës duke ‘kënduar’ dy hitet e Shpat Kasapit përmes Inteligjencës Artificiale (video)

A e keni menduar ndonjëherë se si do të ishte të dëgjoni këngëtarin tuaj të preferuar të këndojë një këngë krejtësisht të re? Falë përparimeve...

Plakat e prillit, si lindi kjo legjendë dhe cili version duhet të besohet?

Pavarësisht se për shumë prej jush mund të duket thjesht një mit, koha ka treguar se “Plakat e prillit” kanë qenë te vërteta. Në çdo...

Në Zvicër nuk lejohet që pulat të jetojnë pa të drejta!

Në shtetin e Zvicrës po kërkohen të drejta edhe për mënyrën e jetesës së pulave, përcjell albinfo.ch. Referuar statistikave, thuhet se mbi 65 mijë familje...

Diaspora

Gjermania, Zvicra dhe Italia po i merr edhe mjekët nga Maqedonia

Maqedonia po përballet me mungesë të profileve të caktuara të punonjësve shëndetësorë. Më së shumti mungojnë infermierët, mjekët e përgjithshëm dhe mjekët specialistë. E për...

Pse shkurtesa dhe emërtimi ndërkombëtar për Zvicrën është CH?

Zvicra është një vend i famshëm për peizazhet e bukura alpine, industrinë bankare me famë botërore dhe çokollatat e shijshme. Megjithatë, një nga faktet më...

Ligji i ri për migracionin në Gjermani, mbi 50 mijë punëtorë në vit nga Ballkani Perëndimor

Fillimi i një pune në Gjermani do të bëhet më i lehtë për shtetasit e Ballkanit Perëndimor. Një projektligj i ri që synon t’i japë...