728 x 94

Shqiptari me prejardhje nga Tetova zgjedhet polici më i mirë në Vjenë

Autori

Autori

Portali Tetova

March 15, 2024, 06:03

Në një votim online, me afër 70 mijë vota, shqiptari Kaltrin Murati zgjidhet polic i vitit në Vjenë, raporton albinfo.at
E premte, 15 Mars 2024 – 14:15 albinfo.ch Peter Tomschi – Krone Zeitung

Çdo vit gazeta austriake “Krone” nominon në një garë gjashtë policë, të cilët me punën dhe angazhimin e tyre kanë treguar suksese në mbrojtjen dhe sigurinë e popullatës në Vjenë. Me anë të votimit online, lexuesit e gazetës përgjatë një muaji mund të zgjedhin pastaj policin e tyre të preferuar. Më pas, gjatë një mbrëmje gala, bëhen të ditura rezultatet si dhe ndahen çmimet, shkruan albinfo.at.

Të mërkurën, më 13 mars, në Bashkinë e Vjenës, Rathaus, në mesin e 400 mysafirëve u ndanë edhe çmimet e “Oscar për policë të vitit”, të cilat u ndanë në gjashtë kategori, dhe dy çmime speciale, përfshirë edhe çmimin kryesor për Policin e vitit. Trofeu për policin më të mirë në Vjenë, me afër 70 mijë vota, e fitoi inspektori shqiptar, Kaltrin Murati.

Polici Murati këtë çmim e fitoi për arritjet e tij të sukseshme në luftën kundër kontrabandave dhe trafikantëve të drogës.

Inspektori policor, pas pranimit të çmimit, i emocionuar, theksoi: “Faleminderit! Ky çmim do të thotë shumë për mua. Secili nga kolegët e mi gjithashtu do ta meritonte”, shkruan krone.at, transmeton albinfo.at.

Ministri i Brendshëm, Gerhard Karner (ÖVP) dhe shefi i Policisë së Vjenës, Gerhard Pürstl, falënderuan të gjithë policët për angazhimin e tyre të madh dhe theksuan bashkëpunimin e mirë midis qeverisë federale dhe Vjenës për çështjet e sigurisë.

I kontaktuar nga albinfo.at, polici Murati shprehet shumë i lumtur për këtë çmim.

“Jam shumë i lumtur. Është një vlerësim shumë i madh që bëhet për punën time. Falënderoj gjithë popullatën e Vjenës për votën dhe besimin ndaj meje. Do të angazhohem sa më shumë që të jem në shërbim të popullatës, që Vjenën ta bëjmë një qytet të sigurt për secilin banor”, ka theksuar ai.

Polici Kaltrin Murati është i lindur në Vjenë, por me prejardhje nga Tetova. Babai i tij kishte migruar në Austri që në moshë të re. Kaltrini shërben në Policinë e Vjenës që nga viti 2015. Aktualisht është i stacionuar në “Stadtpolizieikommando”, në stacionin e policisë në Stumpergasse në Qarkun 6, në Margareten, kurse shërben në qarkun 4,5 dhe 6. Puna e tij është mbikëqyrja e rendit, komunikacionit dhe lëndëve narkotike

Gjatë karrierës si polic, Kaltrini ka fituar disa mirënjohje për punën dhe sakrificën e tij, ndërsa për këtë çmim ai ishte i nominuar edhe dy herë të tjera.

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
sedat sulejmani
Sedat Sulejmani thumbon keq 'Frontin Evropian'
image00065
Gashi: Ky shtet do të bëhet i drejtë
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos

DIASPORA