Sindikata e Inspektoratit të Arsimit kërkon shkarkimin e Halit Feratit

Autori

Autori

Portali Tetova

March 16, 2024, 07:03

Drejtori i Inspektoratit Arsimor nuk është i përshtatshëm për këtë detyrë, thonë nga sindikata. Shtojnë se ai nuk i plotëson kriteret e kërkuara për këtë pozitë, sepse sipas ligjit duhet të ketë së paku 5 vite përvojë pune pedagogjike në edukim dhe arsim, ndërsa për këtë ka reaguar edhe Antikorrupsioni. Kryetari i Sindikatës së pavarur të inspektoratit të arsimit Jovan Gjorgjievski, thotë se inspektorët që e kontrollojnë situatën me drejtorët e shkollave u kanë thënë që fillimisht ta rregullojnë situatën me drejtorin e tyre dhe pastaj të shkojmë tek ata.

“Drejtori që vjen në ISHA, siç publikoi Antikorrupsioni, pamë që nuk është adekuat për ato punë që i kryen. Se nuk i posedon një pjesë të kritereve të nevojshme, përkatësisht së paku 5 vjet përvojë pune që duhet t’i ketë në arsim, nuk i ka”, tha Jovan Gjorgjievski, sindikata e pavarur e ISHA.

Gjorgjievski paralajmëron se ditëve në vijim do të parashtrojnë denoncime deri te disa institucione shtetërore kompetente.

“Ne sot sollëm vendim që të informojmë të gjithë institucionet në shtet që do të veprojnë në kuadër të kompetencave të tyre, kështu që do të shohim çka më pas. Ne si të punësuar në ISHA, që është inspektorat që kryen kontrolle për punën e institucioneve, ndërsa në terren nuk duam të jemi pjesë e cilësisë jo të mirë, jo profesionalizmit të gjithë atyre kuadrove”, pohoi Jovan Gjorgjievski, sindikata e pavarur e ISHA.

Përndryshe drejtor i ISHA-së është Halit Ferati, i cili u emërua në këtë pozitë pas hyrjes së ASH-së në Qeveri.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA